LUČENEC: V okrese je stále najviac chorých na chrípku i respiračné ochorenia v rámci celého kraja

lucenec-kubinyiho-namestieLUČENEC – Najviac chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) i chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO) v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja evidovali lekári počas 43. kalendárneho týždňa v okrese Lučenec. Na čele rebríčka chorobnosti je tak tento okres už od augusta. Informoval o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

V Lučeneckom okrese bolo v uvedenom týždni dovedna 810 chorých na ARO, pričom minulý týždeň ich bolo ešte o 136 viac. Na druhom mieste s 586 pacientmi je okres Zvolen, nasledovaný Revúcou s 579 chorými ľuďmi. Pre zaujímavosť, najmenej chorých – len 12, je v celom okrese Krupina.

Na CHPO ochorelo najviac ľudí v okresoch Lučenec, Revúca a Poltár. „Chorí sú predovšetkým stredoškoláci, žiaci základných škôl a ekonomicky činní obyvatelia (od 20 do 59 rokov). Podstatne nižšiu chorobnosť evidujú epidemiológovia medzi seniormi a najmenšími deťmi,“ uviedla hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.

Chrípky i ochorení dýchacích ciest bude viac, pomôcť môže očkovanie

Epidemiológovia upozorňujú, že s nástupom chladnejších dní prichádza obdobie zvýšeného výskytu akútnych ochorení dýchacích ciest a chrípky. Je to zároveň obdobie vhodné na očkovanie. „Na vytvorenie protilátok sú potrebné dva týždne, takže je žiaduce dať sa zaočkovať včas. Najvhodnejším obdobím na očkovanie je október a november. Očkovať proti chrípke by sa mali najmä osoby nad 65 rokov, osoby s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami,“ priblížila Tolnayová s tým, že pre indikované skupiny je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia.

Dodala, že organizmus oslabený chrípkou ľahko podlieha tzv. sekundárnym infekciám bakteriálneho pôvodu, ako je zápal pľúc, zápal priedušiek, zápal stredného ucha, či centrálneho nervového systému. „Častým pôvodcom komplikácii je Streptococcus pneumoniae (pneumokok). Súčasne s vakcínou proti chrípke, alebo počas celého roka, je možné podať vakcínu proti pneumokokovým infekciám. Ochranný účinok vakcíny nastupuje 14 dní po podaní a trvá 5 rokov,“ zakončila.

Zdroj: Mária Tolnayová, RÚVZ

Pridaj komentár