Lučenec

LUČENEC: V okrese je stále najviac chorých na chrípku i respiračné ochorenia v rámci celého kraja

LUČENEC – Najviac chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) i chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO) v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja evidovali lekári počas 43. kalendárneho týždňa v okrese Lučenec. Na čele rebríčka chorobnosti je tak tento okres už od augusta. Informoval o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

V Lučeneckom okrese bolo v uvedenom týždni dovedna 810 chorých na ARO, pričom minulý týždeň ich bolo ešte o 136 viac. Na druhom mieste s 586 pacientmi je okres Zvolen, nasledovaný Revúcou s 579 chorými ľuďmi. Pre zaujímavosť, najmenej chorých – len 12, je v celom okrese Krupina.

Na CHPO ochorelo najviac ľudí v okresoch Lučenec, Revúca a Poltár. „Chorí sú predovšetkým stredoškoláci, žiaci základných škôl a ekonomicky činní obyvatelia (od 20 do 59 rokov). Podstatne nižšiu chorobnosť evidujú epidemiológovia medzi seniormi a najmenšími deťmi,“ uviedla hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.

Chrípky i ochorení dýchacích ciest bude viac, pomôcť môže očkovanie

Epidemiológovia upozorňujú, že s nástupom chladnejších dní prichádza obdobie zvýšeného výskytu akútnych ochorení dýchacích ciest a chrípky. Je to zároveň obdobie vhodné na očkovanie. „Na vytvorenie protilátok sú potrebné dva týždne, takže je žiaduce dať sa zaočkovať včas. Najvhodnejším obdobím na očkovanie je október a november. Očkovať proti chrípke by sa mali najmä osoby nad 65 rokov, osoby s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami,“ priblížila Tolnayová s tým, že pre indikované skupiny je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia.

Dodala, že organizmus oslabený chrípkou ľahko podlieha tzv. sekundárnym infekciám bakteriálneho pôvodu, ako je zápal pľúc, zápal priedušiek, zápal stredného ucha, či centrálneho nervového systému. „Častým pôvodcom komplikácii je Streptococcus pneumoniae (pneumokok). Súčasne s vakcínou proti chrípke, alebo počas celého roka, je možné podať vakcínu proti pneumokokovým infekciám. Ochranný účinok vakcíny nastupuje 14 dní po podaní a trvá 5 rokov,“ zakončila.

Zdroj: Mária Tolnayová, RÚVZ
Sobotnik.sk

Recent Posts

HODEJOV: Nočné popíjanie zakončila vražda sekerou (VIDEO)

Nočné popíjanie v dedine Hodejov na juhu Rimavskosobotského okresu sa skončilo tragicky. Vyvrcholilo hádkou, na…

2 dni ago

Vojna v Múzeu Betliar pokračuje. Riaditeľka Predajňová avizuje trestné oznámenia, zamestnanci sa bránia

Spory medzi zastupujúcou riaditeľkou Múzea Betliar Andreou Predajňovou a časťou zamestnancov vstúpili do pomyselného ďalšieho…

3 dni ago

Výrobca obuvi, ktorý má prevádzku aj v Klenovci, zatvára jeden zo svojich závodov

Výrobca športovej obuvi Lowa, ktorý má na Slovensku štyri prevádzky, zatvára jeden z týchto závodov.…

3 dni ago

MAS Malohont navštívili štátni tajomníci. Dozvedeli sa o projektoch i problémoch regiónu

Minulý týždeň prebiehali po celom Slovensku Dni otvorených dverí MAS pre odbornú verejnosť, do ktorých…

4 dni ago

Vo Fiľakove otvorili Centrum zdieľaných služieb, pomôže takmer dvadsiatke obcí

V pondelok 14. apríla oficiálne odovzdali do užívania centrum zdieľaných služieb, ktoré sídli v podnikateľskom inkubátore na…

4 dni ago

ROŽŇAVA: Vodička po nehode s kamiónom napokon zomrela v nemocnici

Vodička z havarovaného auta napokon svojim zraneniam podľahla v košickej nemocnici. Zostali po nej dve…

6 dní ago