„Folklórna skupina Stromíš z Vlachova vstúpila so svojím programom do Domu tradičnej kultúry Gemera, ako do príbytku svadobnej rodiny. Mladú nevestu uviedla do ženského stavu a potom ju odovzdala ženíchovi,“ priblížila Dana Lacková z GOS. Dodala, že prítomní hostia prípitkom a zjedením obradného zavíjankového koláča spečatili zrod nového manželstva a mladý pár tak prijali do dedinského spoločenstva.
„Hostia, vlastne prítomné ženy, sa zapojili k folkloristom do sviečkového tanca, čím podporili pravú svadobnú atmosféru. Na záver si všetci spoločne zaspievali tak, ako keď odchádzajú svadobčania zo skutočnej svadby,“ načrtla Lacková s tým, že sychravosť jesenného večera zmenili zavíjankové piesne, tance a „rečňovanie“ na príjemný kultúrny zážitok, z ktorého mali radosť diváci, folkloristi i organizátori.
Zavíjanka odjakživa patrila k vrcholom svadobnej hostiny. V minulosti bola spojená s rôznymi obradnými zvykmi a úkonmi, ktoré mladomanželom zabezpečovali lásku, vernosť, bohatstvo a najmä veľa potomkov. Aj v súčasnosti svadobná polnoc symbolizuje nielen zrod nového dňa, ale aj zrod novej životnej cesty svadobného páru.
Predmetom mesiaca apríl 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu v R. Sobote je kresba stromu od maliara…
Mesto Lučenec v stredu 2. apríla 2025 otvorilo zberný dvor prevádzkovaný vo vlastnej réžii. Situovaný…
VEĽKÉ TERIAKOVCE - Na hlavnej ceste I/72 neďaleko Veľkých Teriakoviec sa dnes popoludní stala dopravná…
V Košickom samosprávnom kraji bol úspešne otvorený nový projekt s názvom „Za kostolmi s virtuálnym…
Súčasná zastupujúca riaditeľka Múzea Betliar Andrea Predajňová by sa vraj mala stať generálnou riaditeľkou Slovenského…
Hoci je Jelšava v Revúckom okrese malé mesto (má necelých 3200 obyvateľov) v rámci bytovej…