FIĽAKOVO: V meste sa objavil problém fetovania toluénu, samospráva ho chce riešiť

filakovoFIĽAKOVO – Fetovanie toluénu mladými ľuďmi je jedným z aktuálnych problémov, ktoré sa objavili v meste Fiľakovo. Podľa slov primátora mesta Attilu Agócsa tento jav nie je v meste nový, naposledy sa vo väčšej miere objavil približne pred šiestimi rokmi. Užívanie toluénu sa vtedy potvrdilo aj u detí. Súčasný problém sa maloletých zatiaľ netýka, no samospráva je odhodlaná situáciu vyriešiť včas.

„V posledných mesiacoch možno spozorovať ľudí fetujúcich toluén najmä v centre mesta, v okolí Trhovej ulice. Podľa našich doterajších zistení ide o jednu väčšiu skupinu prevažne mladých okolo 18-20 rokov,“ informoval Agócs s tým, že samospráva problém rieši s náčelníkom polície, zamestnancami komunitného centra, terénnymi sociálnymi pracovníkmi a niektorými školskými zamestnancami.

„Terénni sociálni pracovníci komunikujú so sociálne slabšími rodinami a robia u nich osvetu. Okolnosti zatiaľ naznačujú, že fetovanie nie je až také rozšírené ako pred šiestimi rokmi. Vtedy sa deti z dotknutej rodiny museli umiestniť do ústavov a dotyční, ktorí deťom túto návykovú látku ponúkali, skončili za mrežami,“ dodal primátor.

Nafetovaní podpálili vchodové dvere

V pohotovosti sú aj členovia mestskej polície, ktorí podozrivú skupinu už niekoľko mesiacov monitorujú. „Keď dotyčných pristihneme pri fetovaní, môžeme ich sankcionovať, no pokiaľ neporušujú verejný poriadok, nemôžeme urobiť nič. Zaregistrovali sme však prípad, kedy pod vplyvom tejto látky podpálili vchodové dvere na Farskej lúke,“ povedal Pavel Baláž, náčelník Mestskej polície vo Fiľakove.

Ako doplnil, úplné vyriešenie situácie komplikuje aj voľný predaj toluénu. Obchodníci by podľa jeho slov nemali túto chemikáliu posúvať podozrivým osobám a deťom. Takýto čin sa pred šiestimi rokmi nevyplatil obchodníčke, ktorú za predaj toluénu mladistvým pokutovali.

Problém sociálne slabšej komunity

Ľudia užívajúci toluén sú na prvý pohľad letargickí a otupení. Pravidelné fetovanie môže výrazne poškodiť ich mentálne i fyzické zdravie. U detí sa trvalé poškodenie môže podpísať pod zničenú budúcnosť.

„S fetovaním sa stretávajú takmer všade, kde žije početná komunita sociálne slabších obyvateľov. Toluén je pre nich únikom od každodenných starostí. Problém však nastáva, keď sa do takejto skupiny dostanú deti a mladiství. Práve tomu chceme včas zabrániť, “ uzavrel Agócs.

Zdroj: Jozef Mikuš, tlačový referent Fiľakova Foto: ilustračné, Sobotnik.sk

Pridaj komentár