Hnúšťa

HNÚŠŤA: Z Petrivaldského vily by ľudia chceli mať múzeum alebo pamätnú izbu

HNÚŠŤA – Zriadenia múzea alebo pamätnej izby bolo najčastejšie uvádzanou odpoveďou na otázku, týkajúcu sa využitia historickej Petrivaldského vily v Hnúšti po jej budúcej rekonštrukcii. Názory ľudí si samospráva, ktorá je vlastníkom budovy, zisťovala prostredníctvom internetového dotazníkového prieskumu s troma otázkami.

Na prvú otázku, ktorá bola povinná a pýtala sa ľudí, ako by priestory vily využili, odpovedalo spolu 77 respondentov. „Najčastejšie sa opakujúcim návrhom bolo zriadenie múzea, respektíve pamätnej izby (31 odpovedí), po ktorom nasledovala kaviareň alebo čajovňa (21) a turistické informačné centrum (14),“ konkretizovala Miroslava Vargová, členka Komisie podnikateľskej činnosti, správy majetku mesta, obchodu a služieb a regionálnej politiky Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Hnúšti.

V druhej otázke, ktorá nebola povinná, mohli odpovedajúci uviesť svoje poznámky alebo postrehy k využitiu alebo k samotnej rekonštrukcii vily. Túto možnosť využilo 39 z nich, pričom navrhovali napríklad zachovať pôvodný vzhľad a prvky architektúry pri rekonštrukcii, v rámci obnovy myslieť aj na úpravu okolia/záhrady/dvora a využiť ho napríklad na parkovisko, terasu, park so zeleňou či priestor pre menšie spoločenské aktivity.

Medzi návrhmi sa však objavila aj požiadavka upraviť či odstrániť novodobú prístavbu vily, urobiť dobré zadanie pre potenciálnych architektov a vybrať tých dobrých, respektíve zrealizovať súťaž návrhov. Odpovedajúci tiež navrhovali po dohode s majiteľom susediaceho objektu (Elektro Kováč) využiť jeho severnú stenu na celoplošný obraz, súvisiaci s historickým osídlením Hnúšte. V tejto časti prieskumu sa objavili aj konkrétne ponuky od zapojených respondentov, napríklad vytvorenie webstránky alebo spracovanie projektovej dokumentácie cez projekt.

V treťom bode mohli ľudia uviesť svoju mailovú adresu, ak chceli byť informovaní o ďalšom postupe ohľadom obnovy vily. Túto možnosť využilo 33 z nich.

„Na základe získaných návrhov by mali o definitívnom spôsobe využitia vily rozhodnúť poslanci MsZ, aby bolo možné osloviť potenciálnych architektov s jasným a premysleným zadaním, ktoré je predpokladom úspešnej realizácie projektu a aj následného využitia vily,“ zakončila Vargová.

Zdroj: Miroslava Vargová, mesto.hnusta.sk
Sobotnik.sk

Recent Posts

R. SOBOTA: Predmetom mesiaca v múzeu je kresba stromu v parku širkovského kaštieľa

Predmetom mesiaca apríl 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu v R. Sobote je kresba stromu od maliara…

1 deň ago

Lučenec má nový zberný dvor, obyvateľom ponúka kompost zadarmo

Mesto Lučenec v stredu 2. apríla 2025 otvorilo zberný dvor prevádzkovaný vo vlastnej réžii. Situovaný…

2 dni ago

V. TERIAKOVCE: Pri Krásnej skončilo auto na streche, na mieste sú policajti

VEĽKÉ TERIAKOVCE - Na hlavnej ceste I/72 neďaleko Veľkých Teriakoviec sa dnes popoludní stala dopravná…

3 dni ago

Na Gemeri vznikla nová mobilná hra. Spája zábavu s objavovaním gotických kostolíkov

V Košickom samosprávnom kraji bol úspešne otvorený nový projekt s názvom „Za kostolmi s virtuálnym…

4 dni ago

Rimavskosoboťanka Andrea Predajňová sa možno stane riaditeľkou Slovenského národného múzea

Súčasná zastupujúca riaditeľka Múzea Betliar Andrea Predajňová by sa vraj mala stať generálnou riaditeľkou Slovenského…

6 dní ago

JELŠAVA: V bytovke po sovietskych vojakoch vznikne 48 bytov

Hoci je Jelšava v Revúckom okrese malé mesto (má necelých 3200 obyvateľov) v rámci bytovej…

1 týždeň ago