FIĽAKOVO: Chátrajúci dom špatí okolie, mesto chce problém riešiť

FIĽAKOVO – Neudržiavaný a chátrajúci dvojpodlažný rodinný dom už dlhé roky špatí Ulicu Československej armády vo Fiľakove. Podľa slov primátora Attilu Agócsa je okrem iného miestom stretávania neprispôsobivých občanov a istou hrozbou pre žiakov Základnej školy Štefana Koháryho II. Samospráva sa preto rozhodla tento problém vyriešiť.

„Deti musia počas školského roka chodiť okolo tejto budovy, ktorej okolie je plné odpadkov. V noci sa tam pohybujú feťáci a neprispôsobiví obyvatelia, ktorí vybili okná. Budova a jej okolie tak kazí celkový dojem a je čiastočne nebezpečná,“ ozrejmil primátor.

Vyvrcholením dlhodobých problémov bol podľa jeho slov požiar strechy tohto domu vlani v máji. Mesto sa už predtým skontaktovalo s dedičmi, aby sa o miesto postarali. „Keďže budova má viacerých vlastníkov-dedičov, ktorí nebývajú v blízkom okolí, rokovania s nimi neboli jednoduché,“ dodal Agócs.

Mesto dom odkúpi

Ako ďalej spomenul, problém sa zdal byť neriešiteľný, keďže aj vlastníci povedali, že si s tým nevedia poradiť. „Po dlhých diskusiách s mestskými poslancami sme sa vlastníkom rozhodli navrhnúť odkúpenie domu. Brali sme do úvahy aj fakt, že súkromník by sa len ťažko dohodol so všetkými dedičmi, z ktorých jedného dokonca zastupuje sociálne zariadenie,“ vysvetlil Agócs.

Znalec odhadol hodnotu stavby a pozemku s rozlohou 465 m² na 22 000 eur. Vlastníci a aj fiľakovskí poslanci so sumou súhlasili a v súčasnosti prebieha proces odkúpenia. Po jeho úspešnom zavŕšení chce mesto okamžite investovať do výmeny okien, dverí a poškodenej strechy.

„Potom budeme uvažovať, čo s budovou. Do úvahy prichádza možnosť vytvorenia minimálne dvoch nájomných bytov, poprípade dom predať. Netrváme na tom, aby bol v majetku mesta. Chceme byť len akýmsi medzičlánkom, ktorý zasiahne a vyrieši situáciu,“ povedal primátor s tým, že v obidvoch spomenutých prípadoch by bola zaistená návratnosť investície. Pre mesto by tak kúpa chátrajúceho domu nebola vyhodenými peniazmi.

Zdroj: Jozef Mikuš, tlačový referent mesta Fiľakovo

Pridaj komentár