RIMAVSKÁ SOBOTA – Dermoplastický preparát supa bielohlavého bude predmetom mesiaca, ktorý si až do konca februára budú môcť pozrieť návštevníci Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote.
„Preparát pochádza pravdepodobne ešte zo zbierok Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote. Jeho riaditeľom bol jeden zo zakladateľov a neskorší prvý riaditeľ rimavskosobotského múzea Ján Fábry (1830 – 1907). Ten na škole založil zbierku učebných pomôcok,“ informovala biologička GMM Monika Gálffyová.
Gymnáziu ho podľa nej v školskom roku 1892/93 daroval Aladár Hámos, ktorý supa zastrelil pri Mostare (v dnešnej Bosne a Hercegovine) a dal ho vypreparovať Károlyovi Kunsztovi. „Postupom času sa časť zbierok gymnázia stala súčasťou prírodovedného kabinetu Základnej školy na Daxnerovej ulici v R. Sobote, ktorá ho spolu s ďalšími učebnými pomôckami darovala v roku 1990 múzeu,“ priblížila biologička.
Sup bielohlavý je rozšírený v juhozápadnej palearktíde, orientálnej a južnej etiópskej oblasti. V Európe hniezdi na Pyrenejskom polostrove, vo Francúzsku, v Taliansku, na Balkánskom polostrove, Kréte a Kryme. „Aj keď miestami dochádza k poklesu populácie, celkove jeho početnosť pomaly narastá,“ podotkla Gálffyová.
Dospelý sup bielohlavý váži približne 7 – 10 kg a rozpätie krídel má 2,3 – 2,65 m. Samice sú o niečo väčšie ako samce. Hniezdi v horách na vysokých skalách. Dožíva sa 25 rokov. Často sa zdržiava v kŕdľoch.
Na Slovensku sup bielohlavý nehniezdi, no zalietava sem na svojich potulkách. „Nejaký jedinec k nám tak v poslednom čase zaletí viac-menej každý rok, pravidelne ich pozorujú aj v Maďarsku a Rakúsku. Je zdochlinožravý, živí sa hlavne telami veľkých cicavcov, napríklad hovädzieho dobytka,“ načrtla biologička.
V minulosti bol tento druh ohrozený vykladaním otrávených návnad. V posledných desaťročiach ho okrem iného ohrozuje aj liek Diclofenac, ktorý sa okrem humánnej používa aj vo veterinárnej medicíne. U supov (po zožratí tela zvieraťa, ktoré bolo týmto liekom liečené) spôsobuje zlyhávanie obličiek a v Indii a okolí spôsobil pokles početnosti tamojších druhov supov o 99 %.
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.