FIĽAKOVO: Návštevníkov hradu čaká rozšírená stála expozícia a nová výstava

FIĽAKOVO – Rozšírená stála expozícia je hlavnou novinkou, ktorú si pre návštevníkov Fiľakovského hradu pripravilo Hradné múzeum Fiľakovo (HMF) na tohtoročnú letnú sezónu. Tá oficiálne štartuje už 14. marca o 16:30 otvorením výstavy Od chmeľu k pivu, ktorá približuje históriu pivovarníctva.

„HMF pri príležitosti 10. výročia svojho založenia otvára sezónu s rozšírenou a zmodernizovanou stálou expozíciou, ktorá je po novom na štyroch podlažiach Bebekovej bašty. Paleontologická expozícia na prízemí, predstavujúca flóru a faunu treťohornej krajiny, sa rozšírila o viac ako 20 miliónov rokov staré pozostatky vyhynutých bezstavovcov a odtlačky rastlín z Fiľakova a jeho okolia,“ informovala riaditeľka Hradného múzea Fiľakovo Viktória Tittonová.

Druhú stálu expozíciu, Stáročia Fiľakovského hradu, spestril nálezový materiál z archeologických výskumov posledného desaťročia. „Vystavené sú aj novo vypožičané nálezy z Archeologického múzea Slovenského národného múzea, z výskumu Jánosa Kalmára, ktoré sú snáď najkrajšími kúskami celého súboru,“ konštatovala Tittonová.

Medzi novinky podľa nej patrí i rekonštrukcia mužského hrobu zo slovansko-avarského pohrebiska v Prši alebo slávnostný ženský odev z doby bronzovej, ktorý predvádza spôsob nosenia kovových šperkov a nášiviek z hodejovského pokladu. „Prezentované je i dobové oblečenie posledného hradného kapitána, Štefana Koháryho II., ktoré je znázornené na viacerých olejomaľbách,“ zakončila riaditeľka.

Zdroj: Viktória Tittonová, HMF,   Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár