FIĽAKOVO: Dobrovoľní hasiči budú sídliť v nových, väčších priestoroch

FIĽAKOVO – V nových a väčších priestoroch budú čoskoro sídliť dobrovoľní hasiči vo Fiľakove. V súčasnosti majú svoje sídlo v zbrojnici spolu s profesionálnymi hasičmi, samospráva sa však rozhodla presťahovať ich do vhodnejších priestorov. Predtým ale mesto musí vyriešiť majetkovoprávne záležitosti a priestory zrekonštruovať.

V súčasnosti patria mestskej spoločnosti Filbyt, tá však nemôže požiadať o dotáciu na rekonštrukciu. „Je to veľmi podivný a komplikovaný vzťah. Budova patrí eseročke, ktorej sme stopercentným vlastníkom. Neznamená to však automaticky, že budova patrí nám. Je základným imaním spoločnosti,“ vysvetlil primátor Attila Agócs.

Mestskí poslanci preto na májovom zasadnutí odsúhlasili odkúpenie časti budovy od Filbytu. „Podľa znaleckého posudku má hodnotu viac ako 24 000 eur. Za takú sumu ju budeme odkupovať. Iná možnosť nebola. Mohli sme ju vyňať zo základného imania spoločnosti, no to by trvalo približne tri mesiace a nestihli by sme zareagovať na výzvu ministerstva,“ objasnila Andrea Mágyelová, prednostka mestského úradu Fiľakovo.

Mestská pokladňa však o peniaze na odkúpenie časti budovy ľahšia nebude. „V budúcnosti znížime imanie spoločnosti o rovnakú sumu a tak sa vráti do mestského rozpočtu. Kúpa teda nezaťaží mestskú kasu,“ vysvetlila prednostka.

Jedná malá miestnosť a jedna garáž

Činnosť dobrovoľných hasičov sa vo Fiľakove obnovila pred tromi rokmi. Odvtedy sa približne 30-členná partia dobrovoľníkov tiesni v jednej malej miestnosti a garáži hasičskej zbrojnice spolu s profesionálmi. „Časť techniky doteraz museli aj tak odkladať v priestoroch Filbytu, pretože jedna garáž bez skladu im v súčasnosti nepostačuje. Do nej sa zmestí iba jedno vozidlo,“ priblížil Agócs.

Nové priestory by tak boli komfortnejšie a aj praktickejšie. „Vidíme, že naši dobrovoľní hasiči sú aktívni a snažia sa. Nevenujú sa čisto len protipožiarnej ochrane, ale participujú aj na rôznych kultúrno-spoločenských akciách organizovaných mestom,“ uzavrel primátor.

Zdroj: Kancelária primátora mesta Fiľakovo, Foto: ilustračné, Sobotnik.sk

Pridaj komentár