FIĽAKOVO: Samospráva zamestná 36 ľudí cez projekty rezortu práce

FIĽAKOVO – Dovedna 36 ľudí zamestná samospráva Fiľakova cez projekty rezortu práce. Mesto zareagovalo na výzvu určenú pre najmenej rozvinuté okresy, ktorej cieľom je uplatnenie dlhodobo nezamestnaných na trhu práce. Ako v tejto súvislosti informoval primátor Attila Agócs, spomedzi uchádzačov vybrali tých, s ktorými má mesto pozitívne skúsenosti a na trhu práce by inak len ťažko našli uplatnenie.

„Je veľa takých ľudí, ktorí stratili pracovné návyky. Prípadne zo zdravotných či iných dôvodov nemôžu pracovať na tri zmeny v závode. Týmto ľuďom sme vedeli cez výzvu pomôcť,“ priblížil Agócs s tým, že väčšina z nich má nad 50 rokov a na trhu práce sa nevedia uplatniť.

Práca v mestských inštitúciách i v uliciach

Mesto prijalo 35 nových zamestnancov cez operačný program Ľudské zdroje – národný projekt Cesta na trh práce. Šestnásť z nich bude pracovať pod mestským úradom – jedenásti budú udržiavať a čistiť verejné priestranstvá, dvaja budú pracovať na údržbe športového areálu a traja vypomôžu na mestskom úrade. Niektorí z nich budú vykonávať aj práce, na ktoré mesto doteraz nemalo kapacity. „Ide napríklad o čistenie korýt potokov, ktoré je dôležité v rámci protipovodňových opatrení. Kým nemáme peniaze na komplexnejšie riešenie, musíme sa snažiť aspoň takto,“ vysvetlil primátor.

Ďalších 19 zamestnancov nájde uplatnenie v mestských inštitúciách. Zamestnaní budú na jeden rok, väčšina z nich na plný úväzok. „Mesto bude projekt spolufinancovať piatimi percentami. Novým zamestnancom uhradí aj stravné lístky a všetky náležitosti, ktoré mu ako zamestnávateľovi prináležia zo zákona,“ konkretizovala Andrea Mágyelová, prednostka Mestského úradu vo Fiľakove.

Práca pre čo najviac ľudí

Posledný, 36. zamestnanec, je prijatý cez program Úspešne na trhu práce. Úrad práce mu bude jeden rok hradiť 80 percent mzdy. Samospráva sa zaviazala udržať toto pracovné miesto na vlastné náklady ďalší polrok. „Snažíme sa využívať všetky prostriedky na to, aby sme vedeli poskytnúť prácu čo najviac ľuďom. Sme radi, že sa nám to opäť podarilo,“ povedala prednostka.

Podobný projekt využilo Fiľakovo aj vlani. Podľa primátora sa dotyční potom dokázali uplatniť na trhu práce. „Môžeme skonštatovať, že tento nástroj ministerstva práce teda do istej miery naozaj funguje,“ uzavrel Agócs.

Zdroj: Kancelária primátora mesta Fiľakovo   Foto: ilustračné, Sobotnik.sk

Pridaj komentár