GEMER-MALOHONT: V júni nás čaká pestrá paleta podujatí nielen pre deti

GEMER/MALOHONT – Bohatá zábava, súťaže, atrakcie a divadelné predstavenia pre malých i veľkých, ale tiež koncerty a folklórne slávnosti. To všetko na nás počas júna čaká v regióne Gemer-Malohont. Sobotnik.sk o jednotlivých akciách informovala manažérka Miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont Miroslava Vargová.

Akcie k Medzinárodnému dňu detí

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí je vo viacerých obciach Gemera-Malohontu pripravený bohatý program. V sobotu 3. júna od 9:30 sa môžete vybrať s deťmi napríklad do Lehoty nad Rimavicou, kde si môžete pripraviť pizzu so šéfkuchárom Marcelom Ihnačákom, pozrieť ukážky práce hasičov, policajtov či historického šermu alebo sa zabaviť s hudobnou skupinou Maduar.

„O zábavu nebude núdza ani v susednej obci Kokava nad Rimavicou, kde v ten istý deň môžete vidieť ukážky sokoliarov a adrenalínovú biketrial šou alebo vyskúšať si hru na netradičné hudobné nástroje. Nebudú chýbať ani rôzne súťaže a atrakcie,“ doplnila Vargová.

Na cestu rozprávkovým lesom sa môžete vydať v Klenovci, kde od 9:00 na Ulici SNP na deti čaká niekoľko zastavení s rozprávkovými bytosťami, rôznymi úlohami a sladkými odmenami. O deň neskôr ( nedeľa 4. júna) je pripravený bohatý program ku Dňu detí aj v Revúcej.

K deťom patria aj prázdniny a ich oslavou v regióne bude už tradične podujatie Hurá prázdniny, ktoré sa koná v sobotu 17. júna v mestskej záhrade v Rimavskej Sobote. „Organizátori avizujú poriadnu porciu zábavy v podobe nafukovacích atrakcií, súťaží o atraktívne ceny, zábavných programov, hier a exhibícií, ktoré ukončí slávnostný ohňostroj,“ priblížila manažérka MAS.

Dni miest v Hnúšti, Jelšave i Revúcej

Prvý júnový víkend sa bude niesť v duchu osláv Dní mesta Hnúšťa. Pestrý piatkový program (2. júna) s ukážkami sokoliarov, detskými vystúpeniami a zaujímavými výstavami vyvrcholí koncertom hudobnej skupiny The Paranoid. „Sobota bude patriť už tradične jarmoku, športovým turnajom a koncertu skupiny Peter Bič Projekt. Ani tento rok nebude chýbať jazda parným vláčikom z Hnúšte do Tisovca a späť. Vláčik vyráža z vlakovej stanice v nedeľu 4. júna o 10:26 a 16:00,“ konkretizovala Vargová.

O týždeň neskôr sa štafeta osláv presunie do Jelšavy, kde si v sobotu 10. júna môžete pochutnať na gemerských guľkách či domácej pálenke, zabaviť sa pri ľudovej hudbe a slovách ľudového rozprávača alebo zažiť atmosféru nočnej hasičskej súťaže. Popoludnie spestrí svojim vystúpením aj Adam Ďurica.

Súčasťou Dní mesta Revúca, ktoré prebiehajú od 16. do 18. júna, bude okrem iného aj Revúcky jarmok. „Piatok (16. júna) bude patriť prevažne vystúpeniam domácich skupín rôznych žánrov. V sobotu bude znieť najmä ľudová hudba. Vyvrcholením bude koncert speváčky Kristíny,“ povedala manažérka MAS.

Z divadelných dosiek

Celoštátna postupová súťaž a prehliadka divadla dospelých hrajúcich pre deti pod názvom Divadlo a deti 2017 prinesie do Rimavskej Soboty hodnotné divadelné zážitky. Počas troch júnových dní (1. – 3. júna) sa v Dome kultúry stretnú desiatky priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predviedli svoje najlepšie inscenácie pred detským publikom i porotou. Spestrením programovej ponuky budú tri divadelné predstavenia hostí.

Začiatkom júna privíta divadelníkov aj mesto Tisovec, a to na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke divadla mladých pod názvom FEDIM. V prvý deň festivalu (2. júna) sa predstavia divadelné súbory z Novej Dubnice, Nitry, Žiliny a Modrého Kameňa. Ďalší deň (3. júna) budú pokračovať divadelné predstavenia v podaní ochotníkov z Partizánskeho, Trebišova, Senca a Bratislavy. „Posledný festivalový deň (4. júna) sa začne predstavením bratislavského súboru a ako hosť festivalu sa na javisko postaví Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici s inscenáciou Dorian Gray – Príbeh svedomia,“ uviedla Vargová.

Divadlom bude žiť aj Hnúšťa. Najprv vo štvrtok 15. júna to bude monodráma Deka a neskôr v stredu 21. júna odohrá Detský divadelný súbor Kukátko divadelnú hru Kufor s veľkým bruchom.

Do Revúcej zavíta v sobotu 24. júna o 19:00 Radošinské naivné divadlo s komediálnou hrou Zmiešaná štvorhra. Prostredníctvom humoru, satiry a vtipného hereckého stvárnenia prinesie pohľad do života dvoch úplne odlišných slovenských rodín.

Vo štvrtok 29. júna si budete môcť v Rimavskej Sobote pozrieť jeden z najznámejších a najkrajších príbehov vo svetovej literatúre o Rómeovi a Júlii v maďarskom jazyku, v podaní hercov komárňanského Jókaiho divadla.

Studnica folklóru a tradícií

Začiatok mesiaca bude patriť heligonkárom, ktorí sa stretnú v Kokave nad Rimavicou v sobotu 3. júna už po dvadsiaty krát. Ich program sa začína o 16:00 v Kultúrnom dome.

„Posledný júnový víkend (23. – 25. júna) zaplní obec Klenovec atmosféra Gemersko-malohontských folklórnych slávností Klenovská rontouka. Tento rok bude zameraná najmä na regrútske zvyky, vojenské piesne a balady,“ objasnila Vargová s tým, že časť programu bude venovaná aj spomienke na Novoklenovčanov, ktorí boli vysťahovaní na Ukrajinu a pred 70 rokmi sa vrátili na juh okresu Rimavská Sobota. „K rontouke neodmysliteľne patrí aj jarmok remesiel, tvorivé dielne a dvory gastronomických špecialít,“ dodala.

Z každého rožka troška

Pre tvoreniachtivých je určená tvorivá dielňa Z klbka bude kabelka, ktorá sa koná v sobotu 10. júna o 15:00 v mlyne vo Veľkých Teriakovciach. „Jej predmetom bude plstenie kabeliek a kapsičiek pod dohľadom skúsenej lektorky,“ načrtla manažérka MAS.

O hudobný zážitok sa postará charizmatická speváčka Sima Martausová s kapelou počas koncertu v Rimavskej Sobote vo štvrtok 15. júna.

Dobrovoľné hasičské družstvá z regiónu a blízkeho i vzdialenejšieho okolia si zmerajú sily v sobotu 17. júna od 21:30 v Rimavskom Brezove na Nočnej hasičskej súťaži a v Ožďanoch na Memoriáli Jána Kováča.

V areáli Muránskeho hradu sa v sobotu 17. júna konajú Muránske hradné hry, počas ktorých sú pre návštevníkov pripravené vystúpenia šermiarov, sokoliarov a environmentálne hry pre deti aj rodičov.

O týždeň neskôr (24. júna) sa v obci Rimavská Baňa bude zabávať celá dedina. Dopoludnie Juniálesu so súťažami a divadlom na futbalovom ihrisku bude patriť najmä deťom. Podvečer na námestí spríjemní spevom i tancom spevácky zbor Čercheňora a o nočnú zábavu sa postarajú Sendrejovci z Hostišoviec.

Úplne z iného súdka bude vystúpenie skupiny Dirtyy Boyzz v rámci celoslovenského turné, počas ktorého zavíta aj do Rimavskej Soboty. V piatok 23. júna predvedú program nabitý tematickými vystúpeniami, akrobatickými kúskami, strhujúcimi efektmi, ale aj šarmom a eleganciou.

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov, nájdete v Kalendári podujatí na web stránke turistického sprievodcu regiónom Malohont: www.regionmalohont.sk.

Zdroj: Miroslava Vargová, MAS Malohont

Pridaj komentár