FIĽAKOVO: V Hradnom múzeu vystavia Spomienky na Zambiu

FIĽAKOVO – Výstava Spomienky na Zambiu, ktorú otvoria 28. júla 2017 o 17:00 v Bebekovej veži Fiľakovského hradu, sprostredkuje návštevníkom spomienky a zážitky veterinára Milana Jeřábka, ktorý dlhé roky pôsobil v Zambii. Ako informovala riaditeľka Hradného múzea Fiľakovo (HMF) Viktória Tittonová, vystavené exponáty zozbieral počas desiatich rokov prežitých v tejto exotickej krajine.

„Už od prvej chvíle, keď som vstúpil na africkú pôdu, som vedel, že po návrate domov sa budem chcieť o svoje zážitky podeliť. Aj preto sme spolu s manželkou a synom Milanom od začiatku zbierali všetko, čo by mohlo poslúžiť tomu, aby som v budúcnosti vedel priblížiť túto africkú krajinu,“ uviedol Jeřábek, podľa ktorého sa na výstavu sa netreba pozerať ako na súčasný popis krajiny. „Chcem, aby ste sa prostredníctvom nej preniesli do ďalekej, čiernej, horúcej, ale najmä fascinujúcej Afriky,“ povedal Jeřábek na jednej z vernisáží svojej putovnej výstavy.

Návštevníci expozície môžu prostredníctvom jeho zbierky spoznať prírodu, život, krásy a neopakovateľné kúzlo tejto časti sveta. Vystavené budú predmety každodennej potreby, hudobné nástroje, plastiky, odevy a zbrane zdobené podľa vkusu a vnímania Zambijčanov, vyrobené z prírodných materiálov – z dreva, sušených tekvíc, kože, lyka rôznych rastlín, prípadne kovov. „Okrem autentických predmetov ponúka výstava aj fotografie, ktoré zachytávajú bežný život Afričanov, čaro krajiny a mapujú Jeřábkovu odbornú činnosť. Výstava bude sprístupnená do 15. novembra,“ konkretizovala Tittonová.

MVDr. Milan Jeřábek sa narodil v roku 1932 v Prahe. Po skončení štúdia na Vysokej škole veterinárnej v Košiciach v roku 1961 pôsobil ako veterinárny lekár na Slovensku. V rokoch 1967–69 absolvoval postgraduálne štúdium tropického a subtropického veterinárstva so štúdiom angličtiny na Vysokej poľnohospodárskej škole v Prahe. V roku 1977 začal pracovať ako štátny okresný zverolekár v Kolome v Zambii. Neskôr uzavrel pracovný kontrakt so spoločnosťou ZATCo (Zambia Agricultural and Trading Cooperative) v Chome a pracoval pre komerčných farmárov. Takmer desaťročné pôsobenie v Zambii ukončil presne pred tridsiatimi rokmi návratom na Slovensko.

Zdroj: Viktória Tittonová, HMF

Pridaj komentár