VEĽKÝ KRTÍŠ: Pri nehode prišiel o život neosvetlený cyklista

VEĽKÝ KRTÍŠ – Polícia vo Veľkom Krtíši vyšetruje dopravnú nehodu, ktorá sa stala v pondelok (4.9.) okolo 21:30. Ako médiá informovala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová, na ceste za obcou Ipeľské Predmostie 38-ročný vodič osobného motorového vozidla Škoda Fabia Combi z Vinice zrazil 40-ročného cyklistu z Ipeľského Predmostia.

„Vodič vozidla šiel v smere od obce Ipeľské Predmostie do obce Vinica. Pravdepodobne z dôvodu nedostatočného venovania sa vedeniu motorového vozidla zachytil jeho pravou prednou stranou cyklistu idúceho po ceste pred ním,“ priblížila hovorkyňa s tým, že cyklista nebol osvetlený a na sebe nemal žiadne reflexné prvky.

„Po náraze cyklistu odhodilo pred vozidlo, pričom utrpel ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahol. Vykonanou dychovou skúškou alkohol v dychu vodiča zistený nebol. U usmrteného cyklistu bola nariadená súdna pitva a prípadné požitie alkoholu bude zisťované pri pitve,“ dodala.

Do vyšetrovania bol podľa jej slov pribraný aj znalec z odboru cestnej dopravy. Vyšetrovateľ vo Veľkom Krtíši začal trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

Polícia upozorňuje: Znížená viditeľnosť a najčastejšie chyby cyklistov

Jazda bez svetiel, bez reflexných prvkov, jazda na bicykli mimo obce bez prilby (do 15 rokov povinnosť aj v obci), po nesprávnej strane vozovky a výnimočná nie je ani jazda v skupinkách vedľa seba a jazda pod vplyvom alkoholu.

Tma a znížená viditeľnosť zmenšujú vzdialenosti rozhľadu a dohľadu vodiča. Vodič spozoruje prekážku na vzdialenosť účinného dosvitu svetlometov svojho vozidla. Pri použití tlmených svetiel je to vzdialenosť 25 až 60 m pri rýchlosti jazdy vozidla cca 40 až 80 km/h (samozrejme v závislosti od farby prekážky a svetlosti pozadia za ňou).*

Je potrebné si uvedomiť, že lúče reflektorov vozidla sú orientované na povrch vozovky. Prvotný osvit prekážky na vozovke je teda na úrovni vozovky. A až následne dochádza k osvetleniu vyšších častí tejto prekážky, čo môže mať za následok oneskorenú reakciu vodiča.

„Polícia preto vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dbali na zvýšenú opatrnosť, predvídavosť a ohľaduplnosť. Správali sa disciplinovane tak, aby neohrozili bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Prispôsobili svoje správanie stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam,“ uzavrela Faltániová.

Zdroj: Mária Faltániová, Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (KR PZ) B. Bystrica Foto: KR PZ

Pridaj komentár