Banskobystrický kraj povedie Lunter, najviac poslancov bude nezávislých

GEMER/MALOHONT/NOVOHRAD – Víťazstvom Jána Luntera sa v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) skončili voľby do vyšších územných celkov (VÚC). Získal 48,5 percenta hlasov, druhý bol doterajší predseda Marian Kotleba s 23,2 % a tretí Igor Kašper s 10,6 %. V krajskom zastupiteľstve BBSK nastanú tiež zmeny. Najviac poslancov, 22, bude nezávislých. Nasleduje SMER-SD s 15 poslancami.

Rimavská Sobota

Jednoznačným víťazstvom SMK-MKP sa skončili voľby v Rimavskosobotskom okrese. Strana získala zo šiestich mandátov štyri. Zastupovať ju v krajskom parlamente bude Peter Juhász (5967 hlasov), Zoltán Cziprusz (4658), Ferenc Auxt (4145) a Ladislav Rigó (4060). Doplní ich primátor okresného mesta Jozef Šimko (5887) ako nezávislý a primátor Hnúšte Michal Bagačka (4440) za SMER-SD. „Pod čiarou“ za nimi skončili Peter Mináč, Stanislava Zvarová a Štefan Vavrek.

Lučenec

V Lučeneckom okrese sa darilo nezávislým kandidátom. Z piatich poslancov sú nimi traja – viceprimátor okresného mesta Pavol Baculík (4962 hlasov), starosta Mýtnej a bojovník za rýchlostnú cestu R2 Pavel Greksa (4063) a Juraj Pelč (3988). Päticu poslancov dopĺňa primátor Fiľakova Attila Agócs (3921) za Most-Híd a prednosta okresného úradu Branislav Hámorník (4069) za SMER-SD. Na „nepostupových“ miestach za nimi skončili Péter Csúsz, Rudolf Slivka a Milan Spodniak.

Revúca

Revúcky okres má v krajskom zastupiteľstve troch poslancov. Najviac hlasov získal primátor Jelšavy Milan Kolesár (2906), ktorý kandidoval za koalíciu SaS, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, KDH, OKS. Druhým poslancom bude Július Laššan (2480) za SMER-SD a tretím Július Buchta (2061) za SNS.

Poltár

Okres Poltár patrí medzi tie najmenšie a má dvoch poslancov. Stali sa nimi lekárka Andrea Baníková (2646) za koalíciu SaS, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, KDH, OKS, a starosta Kokavy nad Rimavicou Ján Chromek (2013) za SMER-SD. Za nimi sa pod čiarou umiestnili Pavel Olšiak, Pavol Čičmanec a Pavel Gavalec.

Veľký Krtíš

Vo Veľkokrtíšskom okrese, ktorý má troch poslancov, získal najviac hlasov lekár Mirko Trojčák (4474) za SMER-SD. Druhý bol Ondrej Kollár za SMER-SD (2495) a tretí László Jámbor (2172) za SMK-MKP. Na ďalších miestach bez zvolenia do zastupiteľstva boli Ladislav Balík, Michal Györgyík a Erika Kušická.

Rožňava

V okrese Rožňava, ktorý patrí do Košického kraja, volili päť poslancov. Najvyšší počet hlasov získal ako nováčik vo voľbách do VÚC lekár Attila Anna (3118 hlasov), ktorý kandidoval ako nezávislý. Druhým poslancom sa stal takisto nezávislý Juraj Nagy (2752) a tretím primátor Rožňavy Pavol Burdiga (2340) za Most-Híd. Ostatní dvaja poslanci sú za Smer-SD – Štefan Bašták (1886) a Karol Horník (1733). Na ďalších miestach, ktoré však neznamenajú zvolenie, skončili Beáta Beke, Ján Babič a Peter Bollo.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Pridaj komentár