BETLIAR: Výstava priblíži Máriu Teréziu a jej dobu v zbierkach Andrássyovcov

BETLIAR – Panovníčku Máriu Teréziu a jej dobu v zbierkach Andrássyovcov priblíži výstava, ktorú vo štvrtok 23. novembra 2017 o 17:00 otvoria v kaštieli Betliar pri Rožňave. V máji tohto roku uplynulo 300 rokov od narodenia tejto významnej vládkyne a Múzeum Betliar je jediným na Slovensku, ktoré pri tejto príležitosti pripravilo výstavu.

„Obdobie vlády Márie Terézie patrí medzi dôležité etapy v histórii Andrássyovcov. Obe vetvy rodu získali od kráľovnej grófsky titul a jej členovia boli váženými dvoranmi. Výstava poukazuje na politickú a ekonomickú situáciu v krajine prostredníctvom kariér v 18. storočí žijúcich členov rodu Andrássy: štátneho úradníka a župana Štefana III., vojaka a podnikateľa Karola I. a biskupa Antona Andrássyho,“ priblížila kultúrno-propagačná manažérka betliarskeho múzea Judita Krajčiová.

Ako dodala, obsah a rozsah výstavy je determinovaný zbierkami Andrássyovcov z hradu Krásna Hôrka a kaštieľa Betliar. „Pri tejto príležitosti bolo opäť zreštaurovaných a zakonzervovaných niekoľko desiatok predmetov, ktoré budú v budúcnosti vystavené až na hrade Krásna Hôrka,“ povedala Krajčiová s tým, že unikátna je predovšetkým kolekcia porcelánu, fajansy a skla. Zaujímavé sú aj výtvarné diela, viažuce sa na osobnosť kráľovnej a aktérov verejného života.

„Prvýkrát bude na pôde betliarskeho múzea prezentovaný grófsky armáles Štefana III. Andrássyho zo Štátneho archívu v Levoči či slávne charakterové hlavy významného sochára F. X. Messerschmidta zo SNG v Bratislave. K najvzácnejším predmetom na výstave patrí unikátna mapa Viedne z roku 1778 od Josefa Daniela Hubera, ktorá bola nedávno nákladne zreštaurovaná. Má rozmery 3,7 x 4,1 m a rezidenciu Márie Terézie zachytáva z vtáčej perspektívy,“ konkretizovala manažérka.

K výstave je pripravený katalóg so štúdiami a fotografiami vystavených diel. Pre tých, ktorí sa zúčastnia vernisáže je pripravené aj malé prekvapenie – narodeninová torta na počesť 300. narodenín kráľovnej.

Ako ku každej výstave, aj k tejto sa viaže množstvo pripravovaných sprievodných programov:

  • 27.1.2018 Umenie za doby Márie Terézie (Kurátorský výklad)
  • 17.2.2018 Prezentácia zreštaurovanej mapy Viedne
  • 3.3.2018 Nádasdyho pluk a Andrássyovci (Pohľad zblízka)
  • 31.3.2018 Povýšenie grófa Andrássyho do grófskeho stavu (inscenácia s Anikó Vargovou)
  • 14.4.2018 Dvor Márie Terézie (Pohľad zblízka)
  • 28.4.2018 Derniéra výstavy

Pre najmenších návštevníkov výstavy pripravuje múzeum vzdelávacie programy s nasledovnými témami:

  • Malý svet na veľkom papieri (Mapa Viedne z r. 1778)
  • Baroková grimasa (Umelecké plastiky z obdobia Márie Terézie)
  • Čipka, hodváb, zamat (Módne trendy baroka)
Zdroj: Judita Krajčiová, MB, Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár