FIĽAKOVO: Takmer stovku lavičiek z parku presťahujú, objavia sa aj pred bytovkami

FIĽAKOVO – Na viacerých miestach vo Fiľakove pribudnú v budúcom roku lavičky a smetné koše. Samospráva sa rozhodla, že takmer stovku lavičiek a niekoľko košov nachádzajúcich sa v parku prerozdelí do ostatných lokalít mesta. Vďaka tomu budú Fiľakovčanom slúžiť na námestí, pri verejných inštitúciách i niektorých bytových domoch.

„Mnohé lavičky sú v neprístupných častiach parku a od začiatku zívajú prázdnotou. Problémom je tiež ich usporiadanie. Všetky lavičky sú spájané chrbtami do páru. To sa chystáme reorganizovať. Ostanú len po dve oproti sebe, niektoré premiestnime pozdĺž chodníka. Nepotrebné lavičky a koše odmontujeme tak, aby nebol viditeľný žiadny zásah. Poškodené kusy podľa možnosti opravíme,“ priblížil Tibor Tóth, riaditeľ Verejnoprospešných služieb (VPS) Fiľakova.

Časť parkových lavičiek nahradí staré lavičky na námestí. Ďalšia časť poputuje pred verejné inštitúcie, napríklad pred základnú umeleckú školu. „Zvyšok by sme chceli rozmiestniť na naše sídliská, pred niektoré bytové domy. O tom, kde presne to bude, rozhodnú samotní obyvatelia,“ doplnil Tóth, podľa ktorého vyvesia na webovú stránku VPS žiadosť, prostredníctvom ktorej sa obyvatelia jednotlivých bytoviek budú môcť o lavičky uchádzať.

„Musia sa však najprv dohodnúť a odsúhlasiť si to na bytových schôdzach. Až potom budú môcť u nás žiadosť odovzdať. Je to preto, aby nevznikali konflikty o tom, že jeden sused lavičku chce a druhému bude prekážať,“ vysvetlil riaditeľ. O podrobnostiach k žiadostiam budú obyvateľov v budúcom roku informovať jednotliví správcovia bytových domov.

Revitalizácia mestského parku prebiehala v rokoch 2010 a 2011. V rámci nej vtedy osadili v parku 268 nových lavičiek a 134 smetných košov. Niektoré lavičky však boli odvtedy poškodené vandalmi alebo ich odcudzili. Napriek tomu čas podľa predstaviteľov mesta ukázal, že ich je v parku stále priveľa a nie sú dostatočne využívané, preto ich premiestnia. Na nových miestach by sa mohli objaviť už na jar budúceho roka, po uplynutí monitorovacieho obdobia (päť rokov od skončenia projektu), počas ktorých museli ostať na svojom mieste.

Zdroj a foto: Klaudia Kovácová, hovorkyňa Fiľakova

Pridaj komentár