RIMAVSKÁ SOBOTA: Múzeum vystavuje počas decembra preparát sýkorky veľkej

RIMAVSKÁ SOBOTA – Preparát sýkorky veľkej (Parus major) si môžu pozrieť návštevníci Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote, ktoré ho ako predmet mesiaca vystavuje až do 31. decembra 2017. Podľa slov jeho biologičky Moniky Gálffyovej sa táto preparovaná samička stala obeťou zrážky s autom a do múzea sa dostala v roku 2007.

„Sýkorky veľké (alebo bielolíce) hniezdia v okolí ľudských obydlí, v parkoch, záhradách, lesoch a v zime často navštevujú kŕmidlá. Považujeme ich za hmyzožravé. V období hniezdenia sa živia živočíšnou potravou, najmä larvami hmyzu, drobnými pavúkmi, rôznymi článkonožcami,“ priblížila Gálffyová.

Samičky v období znášania vajec vyhľadávajú potravu bohatú na vápnik, ktorý potrebujú hlavne pre tvorbu škrupín vajíčok, napríklad malé slimáky. „V jednej znáške majú sýkorky veľké spravidla 6 – 12 vajíčok, najčastejšie približne 10. Samička má hmotnosť v priemere 15 – 17 gramov. Každý deň znesie jedno vajíčko, ktoré váži priemerne 1,5 – 1,6 gramu,“ dodala.

Vajíčka v jednej znáške vážia spolu približne 16 g, teda ako sama samička (pre porovnanie si predstavme, že by žena s hmotnosťou 60 kg porodila počas 10 dní každý deň jedno dieťatko s hmotnosťou 6 kg). Len v škrupinách vajíčok sa nachádza viac vápnika, ako v celej kostre samičky, preto potrebuje v tomto období potravu, ktorá je na vápnik mimoriadne bohatá. Vyliahnuté mláďatá kŕmia rodičia tiež živočíšnou potravou.

Sýkorka ako dravec

S príchodom jesene a zimy sa drobné článkonožce stávajú nedostupnými a sýkorky sa preorientujú na rastlinnú potravu – hlavne rôzne olejnaté semená. V tomto čase začnú navštevovať aj kŕmidlá. „Čo však majú robiť, keď nie je ani dostatok semiačok? Vtedy sa prejaví ich temná stránka. Sýkorky veľké sú nielen veľmi vynaliezavé, ale aj obratné a nebojácne. A dravé,“ podotkla biologička.

Na severe Maďarska vedci podľa jej slov pozorovali, ako sýkorky systematicky vyhľadávali malé netopiere zimujúce v jaskyniach, ktoré zabili a postupne zožrali. Začali mozgom. Keď ich prikrmovali slnečnicou, napádali netopiere už len zriedkavo. Už v minulosti viackrát zaznamenali sýkorky, ktoré zabili a zjedli iné vtáky.

„Vo Fínsku takto v roku 2013 zabili viac ako 10 čečetiek – drobných pinkovitých spevavcov, ktoré ubili k smrti, rozďobali im lebku a vyjedli mozog a neskôr aj zvyšok tela. Sýkorky veľké sa takto správajú len výnimočne. Predpokladá sa, že hlavne v prípade, keď im chýba potrava alebo niektorá jej zložka. Je to ďalší dôvod na to, aby sme ich v zime prikrmovali a hlavne zachovali prírodu v stave, aby tam našli dostatok pestrej potravy pre život,“ zakončila Gálffyová.

Zdroj a foto: Monika Gálffyová, GMM

Pridaj komentár