FIĽAKOVO: Bývalý hotel Sputnik prestavali na bytovku, mesto ju chce kúpiť

FIĽAKOVO – Bývalý hotel Sputnik vo Fiľakove, ktorý lučenecká spoločnosť KP Realstav minulý rok zrekonštruovala a prestavala na bytovku s 21 bytmi, má záujem odkúpiť miestna samospráva. Príslušný investičný zámer schválili mestskí poslanci na na svojom mimoriadnom zasadnutí 8. januára 2018.

„Nové bytovky sa v meste nestavali približne 18 rokov, s výnimkou bytovky pre marginalizované rómske komunity na Železničnej ulici v roku 2015. Nakoľko je o mestské nájomné byty záujem, rozhodli sme sa o túto novovzniknutú bytovku uchádzať,“ povedal primátor Attila Agócs s tým, že dotknuté 1-, 2- a 3-izbové byty by mali slúžiť najmä ako štartovacie byty pre mladých. „Prioritne budú určené mladým rodinám, ktoré v nich pobudnú možno niekoľko rokov, kým sa im nepodarí zabezpečiť si vlastné bývanie,“ dodal.

Samospráva chce kúpu bytovky v hodnote viac ako jeden milión eur realizovať prostredníctvom dotácie z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v sume viac ako 476 000 eur a bezúročného úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania v hodnote viac ako 567 000 eur.

„Mestskú kasu vďaka tomu táto investícia nezaťaží takmer vôbec. Ak nám úver a dotácia budú schválené, mesto bude musieť investovať z vlastnej kasy len niečo vyše 45 000 eur. Splátky úveru budú hradené z nájomného budúcich obyvateľov bytovky,“ povedal primátor s tým, že po odkúpení ostanú byty v majetku mesta minimálne 20 rokov.

Noví nájomcovia budú musieť spĺňať prísne kritériá vyplývajúce z výzvy. „Jednou z podmienok je dosiahnutie stanoveného minimálneho príjmu, aby vedeli splácať nájom. Záujemcovia tiež nemôžu presiahnuť zákonom stanovený maximálny príjem pre konkrétny typ rodiny. Štát totiž logicky nebude podporovať tých, ktorí by si zo svojho príjmu mohli dovoliť vlastné bývanie,“ vysvetlil Agócs.

Prví nájomcovia sa do bytov budú môcť nasťahovať na prelome marca a apríla tohto roku. Majiteľom však bude stále spoločnosť KP Realstav s.r.o., správcom bytovky bude mestská spoločnosť Filbyt. „Pokiaľ by nám žiadosti prešli na prvýkrát, najskôr peniaze dostaneme v októbri. Až potom budeme môcť bytovku odkúpiť. Ak by sa nám to nepodarilo, budeme žiadosti opakovane predkladať až do roku 2021,“ zakončil primátor.

Zdroj a foto: Klaudia Kovácsová, hovorkyňa Fiľakova

One Reply to “FIĽAKOVO: Bývalý hotel Sputnik prestavali na bytovku, mesto ju chce kúpiť”

  1. Pingback: VICEPRIMÁTOR TÓTH: V každej trochu rozvojovej dedine od Rožňavy po Zvolen sa opravujú staré bytovky

Pridaj komentár