GEMER-MALOHONT: Obdobie veselenia a hodovania prinesie vo februári fašiangové akcie, plesy i predstavenia

GEMER/MALOHONT – Masky, šišky, zábavy – o tom i mnohom inom bude nastávajúce obdobie vrcholiacich fašiangov v regióne Gemer-Malohont a okolí, ktoré 14. februára už tradične uzavrie Popolcová streda. Sobotnik.sk o pripravovaných podujatiach informovala administratívna pracovníčka MAS MALOHONT Kristína Furmanová s tým, že druhá polovica mesiaca sa bude niesť v znamení divadla a koncertov.

Fašiangy sú v plnom prúde

„Sériu fašiangových podujatí v mesiaci odštartuje v piatok 9. februára od 14:00 sprievod v uliciach Rimavskej Soboty. Okrem pochôdzky mestom je na programe aj vyhodnotenie výtvarnej súťaže a kultúrny program,“ priblížila Furmanová.

Aj na druhý deň, v sobotu 10. februára, bude podľa nej naozaj z čoho vyberať. „Klobásky, jaternice, tlačenku či kapustu si budete môcť vychutnať v sprievode ľudovej hudby na Fašiangovej zabíjačke v Hrnčiarskej Vsi. Atmosféru typickú pre toto obdobie vnesú počas Fašiangového sprievodu masiek od 10:00 do ulíc Kokavy nad Rimavicou členovia Folklórneho súboru Kokavan. V Rimavskom Brezove na vás zase čaká od 10:00 ochutnávka zabíjačkových špecialít spojená s fašiangovou veselicou, sprievodom masiek a pochovávaním basy Rózy,“ priblížila niektoré sobotňajšie podujatia pracovníčka MAS.

Folklórny súbor Hrnčiarka počas toho istého dňa (sobota 10. februára) pozýva na vystúpenie s názvom Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia, ktoré bude spolu s podávaním fašiangovej kapustnice, punču a pečiva prebiehať od 14:00 pri fontáne v Hrnčiarskych Zalužanoch. „Veľmi neváhajte, dvere otvárajte a do sprievodu sa zapojte“, zvolávajú členovia občianskeho združenia Solenia v spolupráci s obecným úradom na VIII. ročník Fašiangového sprievodu v Nižnom Skálniku. Koná sa takisto v sobotu 10. februára o 14:00.

Čas radovánok a hojnosti ukončia v Hnúšti v predvečer Popolcovej stredy 13. februára o 17:00 sprievodom v maskách a o 18:00 pochovávaním basy. „Nebude chýbať teplý čaj, tradičné šišky, pečené klobásky či hurky, ani zábava pri ľudovej a dychovej hudbe,“ dodala Furmanová.

Plesy, bály, veselice

Ak chcete vstúpiť do nového mesiaca tanečným krokom, už 2. februára o 19:00 tak môžete urobiť na Osvetárskom plese v Klenovci, alebo o 20:00 na 67. Fašiangovom plese v Rimavskej Sobote. Na ďalší deň, v sobotu 3. februára o 19:00, je naplánovaný 8. Poľovnícky ples v Hnúšti.

„Tancovať sa bude ajv sobotu 10. februára a to rovno na dvoch miestach. Členovia miestneho spolku SČK Kokava nad Rimavicou organizujú o 19:00 ples s tematikou sviatku zaľúbených. V maske i bez masky sa zas môžete zabaviť od 20:00 na 13. Maškarnom bále v Teplom Vrchu,“ doplnila pracovníčka MAS.

Zoznam tanečných zábav v mesiaci uzavrie sobota 17. februára. Jej večer bude patriť nielen Valentínskej zábave v Pizzeria Café Zlatá Hus v Hnúšti, ale aj plesom v Rimavskej Bani a Rimavskom Brezove, kde do tanca pozývajú dobrovoľní hasiči.

Hudobné a divadelné predstavenia

Skvelú atmosféru si môžete vychutnať už 9. februára o 19:00 na koncerte slovenských raperov – Kaliho a Majselfa, v Rimavskej Sobote. Komédia o svojráznom manželskom páre a večnom konflikte mužského a ženského princípu s názvom Otvorené manželstvo pobaví 13. februára o 19:00 publikum mestského domu kultúry v Revúcej. Na piatok 16. februára o 19:00 je v Rimavskej Sobote naplánovaný 70. jubilejný koncert obľúbenej maďarskej speváčky Sarloty Zalatnay so spoluúčinkujúcimi.

„Veselá dvojica chrobáčikov – čmelko Smejko a lienka Tanculienka, zavíta 23. februára do Hnúšte, aby rozveselili tváričky najmenších s úplne novým predstavením Kuk, ani muk! V ten istý večer sa na divadelnom predstavení Chlieb s maslom v Rimavskej Sobote môžete presvedčiť o tom, že ‘ženy sa skrátka k mužom nehodia‘,“ priblížila ďalej Furmanová.

Tradičné i netradičné akcie

Dobrovoľníčky miestneho spolku SČK Kokava nad Rimavicou pozývajú všetky babičky, ženičky, dievčence a milovníkov tradícií a zvykov starých materí zažiť magické čaro Páračiek, ktoré sa uskutočnia v sobotu 10. februára od 10:00 v miestnom Klube dôchodcov. Množstvo modelov od modelárov z celého Slovenska i zo zahraničia, kluby vojenskej histórie a prezentovanie rôznych historických zbraní na vás čaká 17. februára na 8. ročníku modelárskej súťaže Model Fest v Rimavskej Sobote.

Zimná turistika

Na svoje si prídu aj milovníci turistiky. Ak patríte medzi nich, už 3. februára si môžete vybrať z dvoch turistických akcií. KST Hnúšťa organizuje zimný prechod „Cez sedlo Babiná“ s trasou Klenovec – Babiná – Tisovec (cca 13 km). Zraz účastníkov je o 7:50 na autobusovej stanici v Hnúšti.

„Prípadne sa môžete pridať k členom Turistického oddielu KOS Rimavská dolina, ktorí sa chystajú na akciu blízkeho KST Dúbrava – XVII. ročník Zimného prechodu Stolickými vrchmi. Zabezpečená je aj autobusová doprava z Tisovca (aj domov z Revúcej) so zrazom o 7:20 na nástupišti v centre,“načrtla pracovníčka MAS.

O týždeň neskôr, v sobotu 10. februára, usporiada obec Muráň spolu s TJ Tatran Muráň už 40. ročník Zimného prechodu Muránskou planinou. Na 17. februára je naplánovaný 44. ročník Zimného výstupu na Tŕstie s trasou Tisovec – Pasiečky – Tŕstie a späť. Chystajú sa naň členovia KST Hnúšťa i Turistického oddielu KOS Rimavská dolina.

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov, nájdete v Kalendári podujatí na web stránke turistického sprievodcu regiónom Malohont: www.regionmalohont.sk.

Zdroj: Kristína Furmanová, administratívna pracovníčka MAS MALOHONT

Pridaj komentár