FIĽAKOVO: Do rekonštrukcie kultúrneho domu investuje samospráva 1,1 milióna eur

FIĽAKOVO – Približne 1,1 milióna eur investuje samospráva Fiľakova do rekonštrukcie budovy Mestského kultúrneho strediska (MsKS), ktorá by sa mala začať do jedného mesiaca. Pre rekonštrukciu sa nájomníci, ktorí majú v objekte prenajaté priestory, musia dočasne presunúť na iné miesta. Vypratávanie priestorov začalo v týchto dňoch.

„Niektorí sa už vysťahovali, napríklad Prvá stavebná sporiteľňa alebo Pohrebný spolok,“ konkretizovala riaditeľka MsKS Andrea Illés Kósik s tým, že v týchto dňoch sa už sťahujú kultúrne zoskupenia. „Chcem sa poďakovať miestnym školám, že im poskytli priestory. Tiež všetkým mestským inštitúciám, či už za poskytnutie dočasných priestorov alebo za pomoc pri sťahovaní,“ doplnila.

Provizórne podmienky

Počas rekonštrukcie budú terénni sociálni pracovníci, komunitné centrum a TV LocAll sídliť v priestoroch športového areálu FTC. Prvá stavebná sporiteľňa sa presťahovala do priestorov mestského úradu – vchod cez bočnú bránu. Členovia Pohrebného spolku sa budú stretávať v mestskej redute Vigadó. Spevácke zbory Melódia a Pro Kultúra, Mona Balet a tanečníci z Dance Attack budú mať nácviky v základnej škole (ZŠ) Koháriho II.

Folklórny súbor (FS) a  Detský FS Rakonca presunú svoju činnosť na ZŠ Farská lúka, kde budú prebiehať aj turnaje šachového oddielu. Ten bude mať tréningy na ZŠ Školská, rovnako ako spevácka skupina Foncsik, divadelné súbory Zsákszínház a MeseFigurák či Mužský komorný spevácky zbor. FS a DFS Jánošík budú mať svoje priestory v miestnom Dome Matice slovenskej a v Dome kultúry v Trebeľovciach. Kancelária mestského kultúrneho strediska sa presunie do Podnikateľského inkubátora na Biskupickej ulici.

Počas rekonštrukcie kultúrneho domu sa nebudú konať tradičné divadelné predstavenia a nebude možné si divadelnú ani spoločenskú sálu prenajať. „Všetky naše veľké podujatia, ktoré prebiehajú pod holým nebom, sa budú konať bez zmeny – napríklad Deň detí, Lesná hudba, festival UdvArt, Palócke dni, Zraz veteránov a Vianočný jarmok s hudobným festivalom,“ vymenovala riaditeľka. Komornejšie podujatia sa presunú do koncertnej sály v areáli bývalej ZUŠ a priestorov miestnych škôl.

Práce ukončia do jedného roka

Prvá etapa rekonštrukcie kultúrneho domu prebehla v roku 2017. Mesto vtedy získalo dotáciu z Envirofondu vo výške 95 000 eur. Spolu s kofinancovaním zo strany mesta sa z nich podarilo zrekonštruovať a zaizolovať strechu budovy. Druhá, hlavná etapa, by sa mala začať v priebehu jedného mesiaca.

„V súčasnosti sme v štádiu ukončovania verejného obstarávania, do ktorého sa nám prihlásili traja dodávatelia,“ povedal primátor Attila Agócs s tým, že do druhej etapy rekonštrukcie plánuje mesto zainvestovať približne 1,1 milióna eur. Z nich sa vymenia kompletne všetky rozvody, všetky okná, investície potečú aj do divadelnej a spoločenskej sály, kuchyne, obnovia sa sociálne zariadenia a časť interiéru, napríklad chodby.

„Balík peňazí bude pochádzať z troch zdrojov – z akčného plánu rozvoja okresu približne 150 000 eur, z úveru schváleného v minulom roku približne 800 000 eur a zvyšok sa dofinancuje z budúcoročného mestského rozpočtu,“ uzavrel primátor. Práce by sa mali dokončiť do jedného roka.

Zdroj a foto: Klaudia Kovácsová, hovorkyňa Fiľakova

Pridaj komentár