Fabriky v Hnúšti a R. Sobote kedysi dávali prácu tisícom ľudí, dnes na nich rastú stromy

RIMAVSKÁ SOBOTA/HNÚŠŤA – Kedysi v nich pracovali tisícky ľudí, dnes sú ich strechy už len platformou pre rast stromčekov. Takýto smutný osud majú niektoré budovy v areáli Slovenských lučobných závodov (SLZ) v Hnúšti či mlyna a cukrovaru v Rimavskej Sobote.

V prvom menovanom podniku pracovalo vo vrcholnom období, teda v druhej polovici 80. rokov 20. storočia, vyše 2400 zamestnancov. Okrem chemikálií sa v závode vyrábali aj výrobky z gumy a drevené uhlie. Zastúpená tu bola dokonca aj vojenská výroba – SLZ boli dodávateľom filtrov do plynových masiek.

Bohužiaľ, transformácia priemyslu, nové trendy a politické zmeny po roku 1989 sa podniku, ktorého počiatky môžeme datovať až do 20. rokov 20. storočia, stali osudnými. Stratil viaceré zahraničné odbytištia a nepomohlo ani rozdelenie na dve samostatné spoločnosti, SLZ a Technickú gumu, ku ktorému došlo v roku 1992. Obidva podniky postupne upadali, výroba sa utlmovala, až nakoniec v roku 2005 šli SLZ do konkurzu.

Dve časti areálu bývalých SLZ a Technickej gumy majú v súčasnosti rozdielne osudy. V severnej časti vznikol priemyselný park mesta, kde sídli niekoľko investorov, ktorí viaceré budovy zrekonštruovali. Južná časť, v smere od R. Soboty, však už roky chátra a jej vybavenie hrdzavie. Nádejou na záchranu aspoň najvzácnejších pamiatok by však mohlo byť vytvorenie múzea priemyselnej histórie.

 

Stromy na cukrovare

Zatiaľ čo Hnúšťa bola centrom chemického priemyslu a gumárenstva, v Rimavskej Sobote sa sústreďovalo potravinárstvo. K najväčším a najznámejším závodom patril cukrovar, ktorý spracovával cukrovú repu zo širokého okolia. Mnohí v meste si ešte pamätajú rady nákladných áut s repou pred vrátnicou počas repnej sezóny, či občasný typický hukot, šíriaci sa z cukrovaru počas spracovávania spomínanej plodiny. Aj tento závod, ktorý od roku 1966 patril k ikonám Rimavskej Soboty, však odvial čas.

V roku 2006 v ňom došlo k postupnému útlmu výroby, časť jeho areálu v roku 2008 zbúrali. Stroje na spracovanie repy a výrobu cukru skončili kdesi v Srbsku a dnes sú v týchto miestach obchodné prevádzky.

Cukrovar v Rimavskej Sobote pri búraní na jeseň 2008

Zvyšné budovy iba chátrajú a napriek prísľubom vlastníkov o vybudovaní priemyselného parku stále len zívajú prázdnotou. Ako vidieť na fotografii, za viac ako desaťročie od ukončenia výroby už na niektorých strechách stihli narásť celkom veľké stromčeky. Nájdeme ich aj na susedných objektoch chátrajúceho pivovaru.

Mlyn Rimavská Sobota

Samostatnou témou je areál mlyna v Rimavskej Sobote, ktorý je celoslovensky známy vďaka dodnes neuzavretej kauze Gemerský mlyn. Ide v nej o údajne nezákonné vyplatenie sumy 4,77 milióna eur z prostriedkov Fondu národného majetku, z ktorého sú podozriví nominanti Slovenskej národnej strany počas prvej Ficovej vlády. Pokračovanie súdneho pojednávanie je naplánované práve na tento týždeň (konkrétne štvrtok 10. mája 2018). DOPLNENÉ 22. 5. 2021: Záležitosť stále nie je uzavretá, krajský súd kauzu vo februári vrátil na Okresný súd Bratislava II).

Nech už však kauza dopadne akokoľvek, smutnou realitou je neutešený stav areálu, kde okrem mlyna stojí aj silo a ďalšie súvisiace budovy. Komplex, ktorý bol odovzdaný v roku 1980, je síce čiastočne využívaný aj dnes, hlavná budova však chátra a podobne ako v SLZ či cukrovare, aj na nej už rastú stromy.

Zdroj a foto: Sobotnik.sk

One Reply to “Fabriky v Hnúšti a R. Sobote kedysi dávali prácu tisícom ľudí, dnes na nich rastú stromy”

  1. Pingback: Štyri veľké investície mali dať R. Sobote tisícky pracovných miest, nevzniklo ani jedno

Pridaj komentár