Polícia objasnila sériu lúpeží. Jednu aj v Teplom Vrchu, kde páchatelia ulúpili 54 000 eur

BANSKÁ BYSTRICA – Policajtom z banskobystrického Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) sa podarilo rozložiť skupinu osôb, ktoré sú podozrivé z páchania násilnej a majetkovej trestnej činnosti. Obvinení sú aj z lúpeže v obci Teplý Vrch.

Podľa slov krajskej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej vyšetrovateľ KR PZ v Banskej Bystrici stíha nasledovných obvinených:

  • 39-ročného Norberta Z. z Vrbovky v okrese Veľký Krtíš z obzvlášť závažného zločinu lúpeže a prečinu porušovania domovej slobody v spolupáchateľstve, zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi a zločinu a prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.
  • 54-ročného Ivana V. z Veľkého Krtíša z obzvlášť závažného zločinu lúpeže v spolupáchateľstve.
  • 41-ročného Bohuša B. z Krupiny z obzvlášť závažného zločinu lúpeže a prečinu porušovania domovej slobody v spolupáchateľstve.
  • 34-ročného Dušana M. zo Stožku zo zločinu krádeže, prečinu porušovania domovej slobody spáchaného formou účastníctva.

Prestrojení za policajtov vnikli do domu

Podľa hovorkyne dotyční po spoločnej dohode dňa 31. januára 2018 vo večerných hodinách v obci Teplý Vrch lúpežne prepadli majiteľov rodinného domu. „Maskovaní kuklami a oblečením s označením POLICIA predstierali, že ide o policajnú protidrogovú raziu,“ priblížila hovorkyňa s tým, že pri prepade použili slzotvorný plyn a mierili na poškodených zbraňou.

Mužovi lepiacou páskou spútali ruky za chrbtom a bili ho obuškom, kým neotvoril trezor, z ktorého ukradli peniaze. Spôsobili mu zranenia, ktoré si nevyžiadali práceneschopnosť. Odcudzením peňazí im spôsobili škodu takmer 54 400 eur,“ dodala Faltániová, podľa ktorej toto ich konanie sledoval aj maloletý syn poškodenej, voči ktorému násilie nepoužili.

Policajtom sa pri domovej prehliadke podarilo nájsť drogy a aj zbraň použitú pri lúpežnom prepadnutí, ktorú mal páchateľ v nelegálnej držbe. „Traja z obvinených sú už za tieto skutky stíhaní vo väzbe. Za závažné zločiny môžu byť potrestaní odňatím slobody na 10 až 15 rokov. Jeden z páchateľov je za skutky spáchané formou účastníctva stíhaný na slobode a hrozí mu trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov,“ konkretizovala hovorkyňa.

Pestrý výpočet skutkov

Bohuša B. a Ivana V. stíhajú za zločin krádeže v spolupáchateľstve. V noci zo 16. na 17. novembra 2017 po vzájomnej dohode sa v Mládzove vlámali do areálu píly, kde ukradli uhlovú brúsku, 4 motorové píly, GOLA sadu a zaparkované neuzamknuté nákladné motorové vozidlo Tatra 815 s hydraulickou rukou. Majiteľom spôsobili škodu za viac ako 20-tisíc eur.

Bohuša B. a Ivana V. stíhajú za zločin krádeže v spolupáchateľstve. V noci z 23. na 24. novembra 2017 v obci Hontianske Nemce sa vlámali do garáže s dielňou. Ukradli obecný traktor Zetor 5245, motorovú pílu, 2 krovinorezy a vŕtačku. Obci Hontianske Nemce tým spôsobili škodu viac ako 11.200 eur.

Bohuša B., Ivana V. a Dušana M. stíhajú za zločin krádeže. V noci z 28. na 29. januára v obci Vígľaš, na Malinovského ulici po predchádzajúcom natypovaní objektu sa po vzájomnej dohode vlámali do prevádzky spoločnosti. Ukradli trezor v ktorom sa nachádzala finančná hotovosť a 50 stravných lístkov. Krádežou spôsobili škodu za viac ako 1830 eur. Policajtom sa podarilo trezor nájsť v Sebechlebskej priehrade a za spolupráce s hasičským a záchranným zborom za použitia potápačov a techniky tento vytiahnuť.

Norberta Z. a Ivana V. stíhajú za zločin lúpeže a prečin porušovania domovej slobody v spolupáchateľstve. Dňa 24. januára okolo 3.45 hodine v obci Kalinovo sa Norbert neoprávnene dostal do dvora riadne oploteného rodinného dvojdomu a následne sa vlámal do domu, kde spal majiteľ domu, ktorého zobudil výkrikom „POLÍCIA, následne bol vyrušení ďalšou majiteľkou domu na ktorú namieril zbraň. Keď majiteľ povedal, že nemá peniaze, vzal mu mobilný telefón, preskočil plot a z miesta činu spoločne s komplicom ušiel. Majiteľom spôsobili škodu poškodením a krádežou mobilu za 30 eur.

Zdroj a foto: Mária Faltániová, KR PZ Banská Bystrica

Pridaj komentár