VEĽKÝ KRTÍŠ: Investor SAM Automotive chce vytvoriť 805 pracovných miest

VEĽKÝ KRTÍŠ – Dohromady 805 nových pracovných miest zamýšľa vytvoriť v areáli bývalého LIAZu vo Veľkom Krtíši nemecký investor SAM Automotive. Celková investícia má dosiahnuť výšku 33 miliónov eur a v prípade bezproblémového získania všetkých potrebných povolení by výroba mala začať už v septembri tohto roku. O investorovi informovali na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády premiér Peter Pellegrini a primátor V. Krtíša Dalibor Surkoš.

Čo je nesmierne dobré, z tých 805 miest bude zhruba 600 výkonných, robotníckych, ale ďalších 205 pozícií bude viacej odborne zameraných a aj lepšie platených, pretože tu bude i časť laboratórií, ako aj výskum a vývoj,“ konkretizoval premiér, podľa ktorého nejde len o nejakého štandardného výrobcu nejakých káblových zväzkov.

Investor, ktorý chce vo V. Krtíši vyrábať strešné nosiče na vozidlá a okenné lišty automobilov, už požiadal aj o investičné stimuly od štátu. „Podpora na jedno pracovné miesto by predstavovala iba 11.000 eur. To je v rámci priemeru Slovenska a predchádzajúcich schválených investičných pomocí jedna z najnižších súm,“ dodal premiér, podľa ktorého by vláda nemala mať problém takúto pomoc poskytnúť.

Ako pokračoval primátor Surkoš, nový investor môže mať vplyv aj na výšku platov v regióne. Očakáva, že existujúci zamestnávatelia budú musieť zvýšiť platy, pokiaľ si budú chcieť udržať zamestnancov. Dodal tiež, že z tohtotýždňového stretnutia s dánskymi, nemeckými, talianskymi a tureckými investormi, ktorí už v dvanásťtisícovom meste a okolí pôsobia, má informáciu, že by mali spolu vytvoriť ďalších približne 400 nových pracovných miest.

Milión eur na projekty a rozvoj

Podobne ako v stredu 30. mája vo Fiľakove, aj dnes vo Veľkom Krtíši vláda rozdelila obciam okresu celkovo milión eur na rozličné rekonštrukcie a malé projekty. Najviac z neho dostane samotné sídlo okresu – 60 000 eur na rozšírenie a stavebné úpravy Klubu dôchodcov.

Obec Čeláre má prisľúbených 50 000 eur na rekonštrukciu miestnych komunikácií a opravu kostola v časti Kirť. Rovnakú sumu odklepla vláda na obnovu ciest aj Kiarovu. Dokopy bude zvyšnou sumou vo Veľkokrtíšskom okrese podporených viac ako 50 ďalších dedín.

TIP: VEĽKÝ KRTÍŠ: Do Novej Vsi mieri nový investor, vytvorí 250 pracovných miest

Foto: ilustračné, Pixabay.com

Pridaj komentár