HNÚŠŤA: Do zrekonštruovaného kamenného mosta bola uložená časová schránka

HNÚŠŤA – Informácie o histórii a súčasnosti kamenného „tureckého“ mosta v Hnúšti-Maši poskytne budúcim generáciám okrem iného možno aj časová schránka. Do tela mosta ju zamurovali v rámci aktuálne ukončenej druhej etapy rekonštrukcie tejto historickej pamiatky.

Ako pre Sobotnik.sk uviedol Roman Lebeda z občianskeho združenia Horná Rimava, ktorý za záchranu mosta bojuje už roky, šlo o nápad náčelníka Mestskej polície Hnúšťa Milana Migaľu, ktorý sa o históriu intenzívne zaujíma a má rozsiahle vedomosti o regionálnych i slovenských dejinách.

Vymyslel, že do nerezovej termosky vložíme mince, novinové články a rôzne informácie z tejto doby a zamurujeme ju do nábehového múra mostu. Možno niekto o nejakých 300 či 400 rokov, keď bude potrebná ďalšia rekonštrukcia, ju niekto nájde a zistí o moste zaujímavé informácie,“ priblížil Lebeda.

Ako pokračoval, druhá etapa rekonštrukcie mosta sa mohla začať vďaka tomu, že na jeho opravu cez verejnú zbierku vyzbierali viac ako 3000 eur a v prvej etape z nich minuli len okolo 2000 eur. Zvyšok preto chceli využiť, aby do konca roka ešte stihli zakonzervovali nejaké zvyšné časti mosta.

Práce na päte mosta a nábehovom múre

Jednou z hlavnýcg prác bola oprava päty jeho severnej strany. Bola pod vodou, ktorá v nej vymyla veľké kaverny, ktoré boli zaplnené pieskom a blatom. Museli sme to opraviť, aby to v zime nezamŕzalo a ďalej neroztláčalo skaly,“ objasnil Lebeda.

Dodal, že v tomto prípade bohužiaľ na opravu nemohli použiť tradičnú metódu murovania za pomoci vápennej malty, keďže im neustále presakovala spodná voda. „Použili sme teda klasický suchý betón. Snažili sme sa však využívať ho citlivo a použili sme čo najviac skál. Zvyšok murárskych prác samozrejme robíme s vápennou maltou,“ podotkol s tým, že ďalšou dôležitou prácou bolo vybudovanie nábehového múra, do ktorého sa opiera pritekajúca voda, ktorú odkláňa pod klenbu, aby nevymývala základy.

Po prvých dvoch etapách ešte podľa Lebedu nebude vidieť veľa zmien, pretože boli zamerané na detaily, ktoré nie sú až tak viditeľné. Boli však veľmi dôležité pre záchranu mosta a jeho stabilizovanie. „Keď tieto práce dokončíme, budeme mať za sebou všetky najdôležitejšie zásahy a vo vode sa už viac nebude pracovať. Zameriame sa už na detaily, ktoré sú viditeľné. Most bude rásť do podoby, ako vyzeral zhruba pred 200 rokmi,“ avizoval.

Nový murár priamo z Hnúšte

Murárske práce počas prvej etapy vykonávala dvojica murárov z občianskeho združenia Castrum Ghymes. Druhej etapy sa však nemohli zúčastniť, nakoľko mali povinnosti na hrade Muráň. „Vyriešili sme to tak, že pod ich dohľadom vykonáva práce domáci murár z Hnúšte, Ivan Stieranka. Kolegov z OZ Castrum Ghymes bol pozrieť aj priamo na Muráni. Dal si s nimi aj workshop, aby vedel vápennú maltu namiešať a používať,“ konkretizoval Lebeda.

Každý, kto chce prispieť na záchranu hnúšťanského kamenného mosta, môže poslať ľubovoľnú sumu na účet SK4409000000000381988218. Viac o tomto historickom moste sa záujemcovia dozvedia na stránke www.tureckymost.sk, kde je uvedený aj zoznam všetkých darcov.

O prvej etape rekonštrukcie mosta sa dočítate v článku z júla 2018: HNÚŠŤA: OZ Horná Rimava zachraňuje najstarší most na Rimave

Zdroj: Roman Lebeda, Foto: Sobotnik.sk, Roman Lebeda

One Reply to “HNÚŠŤA: Do zrekonštruovaného kamenného mosta bola uložená časová schránka”

  1. Pingback: Vo všetkých troch mestách Rimavskosobotského okresu sa črtajú zaujímavé primátorské súboje

Pridaj komentár