LUČENEC: Hromadnú dopravu v meste skvalitnia dva autobusy Iveco Crealis

LUČENEC – Slovenská autobusová doprava Lučenec (SAD) a. s., ako prvá z okolitých štátov strednej Európy  uviedla do prevádzky dva nové, inovatívne a ekologické autobusy Iveco Crealis, ktoré budú slúžiť občanom a návštevníkom mesta Lučenec.

Hlavným zámerom obnovy vozového parku prostredníctvom týchto vozidiel je čo najviac zatraktívniť mestskú autobusovú dopravu v meste Lučenec pre cestujúcich, zlepšiť jej kvalitu, spoľahlivosť, bezpečnosť a ekologickosť,“ uviedla hovorkyňa SAD Lučenec Radka Segečová.

Nové autobusy s prepravnou kapacitou 25 sediacich a 72 stojacich cestujúcich sú určené pre prevádzku v mestských aglomeráciách a ich konfigurácia bola podľa Segečovej prispôsobená potrebám mesta Lučenec. „Oba autobusy sú v trojdverovej konfigurácii a spĺňajú kritéria bezbariérového prístupu, teda sú v nízkopodlažnom vyhotovení,“ konkretizovala Segečová.

Vozidlá sú ďalej vybavené modernými úspornými a ekologickými motormi EURO6, brzdovým systémom s ABS, vonkajšími farebnými elektronickými informačnými tabuľami. „Nové autobusy sú prvýkrát vybavené vnútornými širokouhlými informačnými obrazovkami, na ktorých sa budú cestujúcim zobrazovať informácie o trase, najbližších zastávkach a ďalšie doplnkové informácie,“ dodala hovorkyňa.

O príjemnú klímu vo vozidle sa počas letného a zimného obdobia postará výkonná automatická klimatizácia spolu s nezávislým kúrením vozidla. Novinkou sú výstupné dvere vozidiel vybavené tzv. dopytovým systémom pre výstup, ktorý najmä v zimných mesiacoch bude brániť zbytočnému úniku tepla z vozidla v prípade, že na danej zastávke nik nebude vystupovať.

Cestujúci budú môcť počas prepravy v autobusoch využívať stabilné wifi pripojenie na internet prípadne zariadenie na dobíjanie mobilných telefónov. Autobusy sú vybavené zariadením na sledovanie polohy vozidiel v reálnom čase, prostredníctvom ktorého bude cestujúci informovaný o polohe a predpokladanom čase príchodu autobusu na zastávku a to prostredníctvom elektronického informačného systému vozidla, zastávky, alebo priamo v svojom mobile.

Nová elektronická pokladňa, ktorou sú vozidla vybavené v budúcnosti umožní pohodlne platiť cestovné aj prostredníctvom moderných platobných systémov, medzi ktoré patrí napr. banková karta a mobilný telefón.

SAD Lučenec má 70-ročnú tradíciu v oblasti zabezpečovania verejnej autobusovej dopravy. Prevádzkuje medzinárodné a vnútroštátne diaľkové linky, zabezpečuje dopravnú obslužnosť v oblasti prímestskej autobusovej dopravy v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota, Poltár a Revúca a prevádzkuje mestskú autobusovú dopravu v mestách Lučenec a Rimavská Sobota.

Spoločnosť zamestnáva celkovo 334 zamestnancov a prevádzkuje 179 autobusov, ktoré ročne ubehnú 11 186 950 km.

Zdroj a foto: Radka Segečová, SAD Lučenec

Pridaj komentár