LUČENEC: Polícia eviduje viacero prípadov zneužitia mobilného telefónu

LUČENEC – Polícia v Lučenci eviduje viacero prípadov, kedy páchateľ zneužil cudzí mobilný telefón na získanie neoprávneného finančného prospechu pre seba. Upozorňuje na to krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Páchateľ si požičia od neznámej osoby mobilný telefón za účelom odoslania sms správy z dôvodu, že nemá kredit. Následne vykoná z tohto mobilného telefónu prostredníctvom mobilného operátora neoprávnené úhrady zaslaním sms správ „myPay“, za účelom obdržania streem kódov na stiahnutie platených hier cez internet,“ objasnila hovorkyňa.

Po doručení streem kódov si ich podvodník prepošle cez sms správu na svoj mobilný telefón a požičaný mobil vráti majiteľovi. „Pre seba získa finančný prospech a majiteľovi mobilu spôsobí škodu v určitej výške,“ dodala Faltániová.

Podľa výšky spôsobenej škody polícia tieto prípady vyšetruje ako prečin neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty, prípadne krádež.

„Upozorňujeme občanov, aby zvážili, komu požičajú svoj mobilný telefón. To, že sa stali obeťou trestného činu, zistia až keď im príde účet za mobil. V prípade, že už majú takúto skúsenosť, je potrebné sa obrátiť na políciu a vec oznámiť,“ zdôraznila hovorkyňa.

Zdroj: Mária Faltániová, Krajské riaditeľstvo Policajného Zboru B. Bystrica, Foto: ilustračné, Sobotnik.sk

Pridaj komentár