Ako nám obyvatelia ďalej spomenuli, fetujúci mladíci síce priamo nikoho neobťažovali (aspoň o takom prípade nevieme, ani nebol nahlásený polícii), zostávali však po nich rozhádzané fľaše od toluénu priamo pri zadných vchodoch, kde sa zdržiavali a fetovali najčastejšie. Pochopiteľne, väčšine ľudí nie je vôbec príjemné ísť domov popri mladíkoch, ktorí z plastových sáčkov vdychujú toluén či iné omamné látky. Nehovoriac už o zlom príklade pre deti.
Podľa viacerých obyvateľov, ktorí na Kirejevskej žijú už dlhšie obdobie, nikdy predtým takéto prípady vo svojej lokalite nezaznamenali. Objavilo sa to len túto zimu a vystupňovalo na jej konci. Nešlo pritom o nejaké väčšie skupiny fetujúcich, zvyčajne len o jedného či dvoch mladých ľudí. Pri vchodoch sa zdržiavali zvyčajne po zotmení, neraz i do desiatej večer či neskôr.
Na problém s fetujúcou mládežou niektorí obyvatelia písomne upozornili i mestskú políciu (MsP), ktorá posledné obdobie v tejto lokalite vykonáva častejšie hliadkovanie. Podľa našich zistení to pomohlo a ako ako nám potvrdili i obyvatelia Kirejevskej, posledné týždne už vo svojej lokalite nezaznamenali fetujúcich ani porozhadzované fľaše od toluénu.
Pochopiteľne, bolo by naivné si myslieť, že fetujúci so svojím návykom prestali. S veľkou pravdepodobnosťou si len našli iné, menej nápadné miesto. Preto je dôležité takéto prípady nahlasovať MsP, ktorá vie pôsobiť preventívne, alebo problém riešiť v spolupráci s ďalšími inštitúciami.
Zásadný problém pri fetovaní je v tom, že hlavná návyková látka – toluén – je bežne dostupná, lacná, a ľahko sa aplikuje (vdychovaním z plastového vrecka alebo handričky napustenej omamnou látkou). Pre jej cenovú dostupnosť po nej často siahajú ľudia z nižších sociálnych vrstiev. Preto niet divu, že fetovanie nie je zriedkavým javom práve v našich chudobných regiónoch.
Vypuklejší problém s fetovaním riešili pred dvomi rokmi aj vo Fiľakove. Podľa slov primátora mesta Attilu Agócsa tento jav vtedy nebol v meste nový a vo väčšej miere sa objavil aj približne pred ôsmimi rokmi. Užívanie toluénu sa vtedy potvrdilo i u detí.
„V posledných mesiacoch možno spozorovať ľudí fetujúcich toluén najmä v centre mesta, v okolí Trhovej ulice. Podľa našich doterajších zistení ide o jednu väčšiu skupinu prevažne mladých okolo 18 – 20 rokov,“ informoval v roku 2017 Agócs s tým, že samospráva problém riešila s náčelníkom polície, zamestnancami komunitného centra, terénnymi sociálnymi pracovníkmi a niektorými školskými zamestnancami.
Tejto téme bolo vo Fiľakove začiatkom roka 2017 venované aj pracovné stretnutie na tamojšom mestskom úrade, ktorého sa zúčastnil i splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz. Ako vtedy uviedol, pri riešení problematiky fetovania je potrebné sústrediť sa na tri oblasti – legislatívu, terénnu a komunitnú prácu a monitorovanie verejných priestranstiev.
TIP: Niektoré obce na juhu Rimavskosobotského okresu trápi nová nebezpečná droga herba
Foto: Sobotnik.sk
Na zhoršujúcu sa situáciu a zlý stav mostov teraz upozornil aj BBSK, ktorý štát žiada…
Prvé dieťa roka 2025 v nemocnici Rožňava prišlo na svet až koncom 1. januára, konkrétne…
Už desať minút po polnoci privítali prvé dieťa roka 2025 v rimavskosobotskej nemocnici. Celý článok…
Štyria príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na dvoch kusoch techniky zasahujú v utorok 31.…
Rok sa znova s rokom stretol a to je zároveň čas na zhrnutie, v ktorom…
Dopravu na hlavnom cestnom ťahu I/16 pri Rimavskej Sobote ovplyvnila v pondelok (30. 12. 2024)…