Poslanci zrušili dotáciu pre MŠK R. Sobota, má byť v tretej zmene rozpočtu

poslanci, mskRIMAVSKÁ SOBOTA – Mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ) v Rimavskej Sobote 5. 8. 2019 (pondelok) prinieslo aj bod týkajúci sa MŠK Rimavská Sobota. Šlo o zrušenie dotácie 18 900 eur na chod klubu. Tento druhý bod v rámci programu zasadnutia predniesol poslanec Roman Vaľo (Odvážme sa zrýchliť). Niektoré z informácii sme vám priniesli aj v našom predošlom článku.

Ako sa vyjadril Vaľo, nechce zrušiť túto dotáciu úplne, chce ju len posunúť do tretej zmeny rozpočtu. „Keď bude predložená koncepcia, nie správa, ktorá bola predložená naposledy o tom, ako to funguje. Pretože my sme chceli z koncepcie vedieť to, ako futbal fungovať má, a ako to bude do budúcnosti. Vtedy súhlasíme s dofinancovaním MŠK za nových podmienok a nových stanovených pravidiel,“ uviedol Vaľo s tým, že mesto nezahrnulo túto položku do mestského rozpočtu na poslednom zastupiteľstve.

Na informáciu, že spomínaných 18 900 eur sa nezapočítalo do rozpočtu, reagoval primátor mesta Jozef Šimko nasledovne: „Máte pravdu, pán Vaľo, že to nebolo v rozpočte mesta. Ale len preto, že som bol na dovolenke a zrejme pán Rigó to pozabudol. Mali to tam dať. Skutočne teraz nevidím dôvod prečo nie, pretože pán Bitala túto koncepciu vyhotovil,“ povedal Šimko a pokračoval o výkonoch z minulej sezóny.

Bitala: Snažme sa podporiť futbal

K slovu sa dostal aj konateľ klubu MŠK Rimavská Sobota Miroslav Bitala. Ten spomenul, že z peňazí, ktoré klub požaduje od mesta, by uhradili nečakané výdavky, ktoré sa vyskytli a sú podrobne popísané v návrhu na navýšenie financií pre MŠK. Niektoré výdavky aj spomenul, ako napríklad odstupné funkcionárom, ktorí dostali výpoveď, alebo daňová kontrola. „Snažme sa podporiť futbal,“ poznamenal na záver Bitala.

Ako ďalej povedal primátor, na internete si prečítal správy v znení, že futbal zničil Šimko, Bitala, Szántó a Rigó. „Dámy a páni. Ja som zničil futbal v Rimavskej Sobote? Vozil som vlastným autobusom hráčov MŠK Rimavská Sobota. Štyri roky u mňa spávali v Tatre, zabezpečil som sponzorstvá. Ja som zničil rimavskosobotský futbal?,“ ohradil sa primátor voči fámam.

K problematike sa vyjadril aj poslanec Peter Juhász. „Skúsme vymyslieť niečo do budúcnosti, aby hlavne ten mládežnícky futbal dostal šancu. Aby sa deti nepozabíjali na rozbitom umelom pseudotrávniku, lebo už o skutočnom umelom trávniku hovoriť nemôžeme. Aby mali dôstojné podmienky, aby ten šport u detí mohol ísť dopredu. Sekundárne, ak prichádza do úvahy podpora treťoligového futbalu, nech sa páči. Priorita by mal byť ale detský a mládežnícky futbal,“ povedal poslanec.

Rokovania budú pokračovať

Nakoniec prebehlo hlasovanie poslancov o zrušení dotácie. Za zrušenie dotácie hlasovalo 12 poslancov, konkrétne Bagačka, Figei, Jurkemík, Matzenauer, Slanina, Tankó, Zvara, Hazucha, Kuvik, Juhász a Sliva. Proti zrušeniu hlasovala jediná poslankyňa, Šimková. Hlasovania sa zdržali Juhászová, Cziprusz, Baláž a Tóth.

Konateľ klubu Bitala sa vyjadril aj pre Sobotnik.sk, že nasledujúci deň po zasadnutí (6. 8. 2019) zájde za primátorom mesta aby odznova prerokovali túto vec. Taktiež povedal, že klub má zavedené dva bankové účty. Jeden je určený pre mládežnícky futbal, ten druhý pre mužov. Peniaze z mládežníckeho účtu musia byť použité na platy trénerov mládeže a peniaze z mužského účtu sa používajú aj na iné účely ako na platy hráčov, ako napríklad na úpravu štadiónov a platby rozhodcov.

Zdroj: Miroslav Bitala, MsZ, Sobotnik.sk  Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár