V Rimavskosobotskom okrese šarapatia rotavírusy, ochorelo 6 ľudí

rotavírusyRIMAVSKÁ SOBOTA – V Rimavskosobotskom okrese sa počas končiaceho sa týždňa objavili rotavírusy. Epidemiológovia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v R. Sobote zistili rotavírusovú epidémiu u šiestich osôb. Z tohto boli štyri deti vo veku jeden až desať rokov a dve dospelé osoby.

„V prvých troch prípadoch šlo o klinické ochorenia bez laboratórneho potvrdenia, pretože rodina nebola u lekára (otec, matka a dieťa). Ďalšie potvrdené ochorenia boli zistené v epidemiologickej súvislosti u kontaktov v mieste bydliska (jedno dieťa) a v kolektívnom zariadení jaslí (dve deti),“ informovala hovorkyňa banskobystrického krajského RÚVZ Mária Tolnayová. Dodala, že na všetkých miestach, kde sa ochorenia vyskytli, boli nariadené protiepidemické opatrenia.

Rotavírusy sú nebezpečné malé vírusy guľovitého tvaru, ktoré na svoje rozmnožovanie potrebujú tráviaci trakt. Sú veľmi infekčné a odolné, prežívajú na vzduchu a povrchoch aj niekoľko dní. Znášajú dobre chladnejšie počasie i teplo, dokonca ich nezničia ani bežné hygienické prostriedky. Pri liečbe je najdôležitejšia hydratácia a obnovenie výživy. Priaznivo pôsobí podávanie probiotík.

Rotavírusy sú veľmi stabilné. Sú odolné voči väčšine čistiacich prostriedkov. V 1 mililitri stolice chorého je až 100 miliárd vírusov, pričom na vyvolanie infekcie stačí, aby sa do tenkého čreva dostalo cca 10 vírusov. Prenos vírusu sa uskutočňuje fekálno–orálnou cestou, teda napríklad špinavými rukami alebo priamym kontaktom s chorým.

Zdroj: RÚVZ Banská Bystrica, Foto: ilustračné, Pixabay.com

Pridaj komentár