RIMAVSKÁ BAŇA: Kóta Hrb ožije ukážkami bojov zo SNP

Zdroj: Ján Ulický

RIMAVSKÁ BAŇA – Udalosť, ktorá sa odohrala 19. – 21. októbra 1944 na kóte, resp. kopci Hrb medzi obcami Rimavská Baňa a Rimavské Zalužany, ožije prostredníctvom ukážky bojov, ktorú si budete môcť pozrieť na rovnakom mieste v sobotu 21. septembra 2019. Postará sa o to takmer stovka členov z viacerých klubov vojenskej histórie z celého Slovenska.

Píše sa október 1944 a nemecká SS divízia postupuje od Miškovca na Rimavskú Sobotu s jediným cieľom, potlačiť Slovenské národné povstanie. V tom im však bránila kóta Hrb neďaleko obce Rimavská Baňa. Na tomto polohou významnom a strategickom kopci si slovenská povstalecká armáda vybudovala obranné postavenie.

Túto udalosť si pripomenieme po 75 rokoch rekonštrukciou bojov, ktorú organizuje Mikroregión Rimava a Rimavica v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Krasnogvardejci z Košíc,“ priblížila Elena Polóniová, starostka obce Rimavská Baňa.

Pripomienka najväčšieho konfliktu

Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva. Stál život milióny ľudí a neminul ani obyvateľov obcí Rimavskej doliny. „Autentickú atmosféru doby, v ktorej sa zvádzal boj o našu slobodu, vytvoria muži v dobových uniformách, s dobovou výzbrojou a technikou, ktorej súčasťou bude aj nemalé prekvapenie,“ doplnil Peter Kamenský, podpredseda Klubu vojenskej histórie Krasnogvardejci z Košíc.

Zámerom organizátorov je potreba pripomínať si tieto udalosti, aby sa na hrôzy vojny nezabudlo a aby sa už nikdy nezopakovali. Ak teda chcete vidieť zblízka, ako prebiehal boj o kótu Hrb, neváhajte a príďte, začína sa o 13:00.

Po úspechu tohto podujatia v roku 2016 sa na jeho realizácii opäť podieľa Mikroregión Rimava a Rimavica v spolupráci a podporou obcí Rimavská Baňa, Rimavské Zalužany, Rimavské Brezovo, Lehota nad Rimavicou a Kociha. Dôležitým ohnivkom podujatia je Klub vojenskej histórie Krasnogvardejci z Košíc spolu s ďalšími 15-timi klubmi. Podujatie je realizované aj s finančnou podporou MAS MALOHONT v rámci grantového programu Región občanom – občania regiónu.

Zdroj: MAS MALOHONT a Mikroregión Rimava a Rimavica   Foto: Ján Ulický

Pridaj komentár