UTEKÁČ: V budove sklární bude sociálny podnik Voštinári, vzniknú pracovné miesta

UTEKÁČ – Spracovávať včelí vosk a vytvárať z neho nové voskové produkty bude nový sociálny podnik s názvom Voštinári: sociálna dielňa, ktorý v bývalej administratívnej budove sklární Clara v Utekáči v okrese Poltár vytvorí občianske združenie (OZ) Včelí kRaj. Združenie získalo grant vo výške 64 258 eur, ktoré pôjdu na technologické vybavenie dielne, rekonštrukčné práce a mzdy pre prvých zamestnancov. Spolufinancovanie projektu je vo výške 7 140 eur.

Voštinárstvo je zabudnuté remeslo, vyskytujúce sa na Slovensku ojedinele, ale typické práve pre región západného Gemera. Bolo zamerané na spracovanie včelieho vosku a voštín. Toto putovné, už zabudnuté remeslo môže zažiť vzkriesenie práve v tradičnom regióne v období, keď hovoríme o problematickej situácii opeľovačov. Zvýšený záujem o tému včiel totiž prináša aj záujem o voskové výrobky,“ priblížil David Turčáni, včelár a koordinátor celého projektu.

Práce sa začínajú v septembri 2019, prví zamestnanci do konca roka

Ako dodal, v septembri 2019 sa začali rekonštrukčné práce a úpravy na účely dielne na spracovanie vosku. „Priestory dala do prenájmu samotná obec, prenájom schválilo obecné zastupiteľstvo. Už v októbri je možné očakávať prvú fázu kurzov, kde zaškolíme prvých záujemcov o prácu v podniku,“ uviedol Turčáni s tým, že kurz je otvorený pre všetkých záujemcov a prihlasovať sa môžu do polovice októbra.

V roku 2015 sme ukončili pilotný projekt, v ktorom sme vyškolili 28 ľudí z Kokavy nad Rimavicou a Lučenca na spracovanie včelích produktov. Výrobky si našli odbyt hlavne na trhoch, no nešlo o stabilné pracovné miesta, skôr o spôsob ako si čiastočne privyrobiť. Dnes chceme dielňou Voštinári vytvoriť nové pracovné miesta v regióne s vysokým percentom dlhodobo nezamestnaných,“ doplnila Soňa Keresztesová, lektorka projektu.

Po ukončení kurzu prebehne výberové konanie na prvé pracovné pozície. Zamestnanci budú prijímaní postupne, ako sa zabehnú jednotlivé časti prevádzky. Už v roku 2019 budú do dielne prijatí prví dvaja zamestnanci a cieľom je do konca realizácie projektu zamestnávať osem ľudí do konca roka 2020.

Zdroj a foto: David Turčáni, OZ Včelí kRaj

Pridaj komentár