Zamestnanci Potravín Kačka čakajú na výplaty, dočkať by sa mohli do Vianoc

kačkaLUČENEC – Zamestnanci siete Potraviny Kačka, ktorá začiatkom októbra skončila v konkurze, sú už druhý mesiac bez príjmu a na svoje meškajúce výplaty budú ešte minimálne niekoľko týždňov čakať. Kompetentní sľubujú rýchle riešenie situácie a vyplatenie peňazí do Vianoc, isté to však nie je.

Vzniknutou situáciu sa dnes (23. 10. 2019) zaoberali zúčastnené strany na rokovaní v pobočke Sociálnej poisťovne (SP) v Lučenci. Zúčastnili sa ho štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš, zástupcovia SP i odborov Kačka.

Výpovede dohodou

Dohodli sa, že pracovníci, ktorí sú úradne stále zamestnancami Potravín Kačka, hoci výplaty nemajú, podpíšu dohody o ukončení pracovných pomerov. Zároveň im budú priznané odmeny v sume, ktorú by získali vo výplatách počas výpovednej lehoty a priráta sa im k tomu aj odstupné.

V praxi to znamená, že nebudú zbytočne strácať čas vo výpovednej lehote (počas ktorej by aj tak boli stále bez príjmu, keďže Kačka nemá peniaze), ale ich pracovný pomer sa skončí okamžite. Hneď si teda budú môcť hľadať novú prácu, alebo sa prihlásiť na úrad práce. Keby k tejto dohode neprišlo, celý proces by sa mohol natiahnuť o dva či tri mesiace a mnohí ľudia by sa svojich výplat dočkali až v budúcom roku.

Tie im však pravdepodobne napokon nevyplatí bývalý zamestnávateľ, keďže skončil v konkurze a nie je vôbec isté, či z neho bude dosť prostriedkov na uspokojenie všetkých pohľadávok. Namiesto toho zamestnancom Kačky vyplatí zameškané výplaty a ostatné prináležiace čiastky štát z garančného fondu.

Všetko teraz závisí od toho, ako rýchlo bude správkyňa konkurznej podstaty schopná rozdistribuovať dohody o ukončení pracovného pomeru. My sa, bohužiaľ, nepohneme skôr, než ho ľudia budú mať právoplatne ukončený,“ zdôraznil Ondruš. Povedal tiež, že v záujme čo najrýchlejšieho vyriešenia situácie bude pobočka SP v Lučenci otvorená aj počas víkendov, prípadne ju posilnia pracovníkmi z okolitých pobočiek. Ako doplnil, o situácii v Kačke je informovaný i premiér Peter Pellegrini.

Je pred voľbami, veci sa hýbu

Istou výhodou zamestnancov v ich nezávideniahodnej situácii je skutočnosť, že sa blížia voľby. Keďže súčasná vláda kladie dôraz na to, že je sociálna a obyvateľom rozdáva rôzne sociálne balíčky, bolo by pre ňu pred voľbami veľmi zlou reklamou, keby veľká skupina zamestnancov nedostala to, čo im zo zákona patrí.

Čo sa týka samotných predajní, ako sme informovali v predchádzajúcom článku, lukratívnejšie z nich preberie konkurencia, napríklad Coop Jednota. Je však veľmi pravdepodobné, že niektoré, hlavne v menších dedinách, zaniknú.

Zdroj: rokovanie v SP Lučenec, Branislav Ondruš, Foto: ilustračné, Pixabay.com

Pridaj komentár