Prostriedky na vypracovanie nízkouhlíkových stratégií získala nezisková organizácia Centrum udržateľnej energetiky Rimavská Sobota z operačného programu Kvalita životného prostredia financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Všetky práce vykoná miestny odborný tím, ktorý neskôr bude samosprávam pomáhať pri realizácii stanovených cieľov a pri príprave konkrétnych zámerov. Metodickú podporu mu poskytne združenie Priatelia Zeme-CEPA vďaka podpore z operačného programu Efektívna verejná správa financovaného z Európskeho sociálneho fondu.
Aj v tomto okrese sa rastúca globálna teplota atmosféry prejavuje v stúpajúcej intenzite a frekvencii extrémnych poveternostných javov. Na jednej strane sa množia prívalové dažde a povodne, na strane druhej rastie sa predlžujú obdobia mimoriadneho sucha a rastie počet rekordne horúcich dní a nocí. Pôda sa vysušuje, hladiny podzemnej vody klesajú, čas prechodu medzi letom a zimou sa skracuje a v lesoch sa plošne šíria škodcovia. Meniaca sa klíma postupne ohrozuje rozvoj a v regiónoch spôsobuje citeľné ekonomické škody.
Jednou z hlavných príčin dramatickej zmeny klímy je dlhodobý prudký rast koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére, spôsobený masívnym spaľovaním fosílnych energetických zdrojov – uhlia, ropy a zemného plynu. Kľúčoví aktéri regionálneho rozvoja v okrese preto vytvorili rimavskosobotské partnerstvo, ktoré aktívne podporí prípravu nízkouhlíkových stratégií. V nich sa vyhodnotí celková súčasná energetická potreba vo všetkých hodnotených územiach a možnosti úspor energie najmä v budovách, verejnom osvetlení a doprave. Vypočíta sa aj energetický potenciál obnoviteľných zdrojov.
Stratégie budú akousi „cestovnou mapou“, ktorá určí, ako sa dá postupne a na všetkých úrovniach znižovať spotreba tepla, elektriny a pohonných hmôt a zároveň lokálne zvyšovať výroba energie z dostupných obnoviteľných zdrojov tak, aby sa neohrozila ich reprodukčná schopnosť a prirodzené limity životného prostredia. Okres a samosprávy tak získajú návod na to, ako zvyšovať vlastnú energetickú sebestačnosť a súčasne obmedzovať únik peňazí z lokálnej úrovne za dovoz čoraz drahších fosílnych palív a energie. Príklady z okolitých krajín svedčia o tom, že regióny, ktoré sa vydali touto cestou, výrazne stabilizovali lokálnu ekonomiku a sú lepšie pripravené čeliť očakávaným globálnym ekonomickým ťažkostiam.
Zdroj: Peter Slovák, Centrum udržateľnej energetiky R. Sobota, Foto: ilustračné, Pixabay.com
Múzeum Betliar bude mať od 25. novembra 2024 novú zastupujúcu riaditeľku. Stane sa ňou Andrea…
Chodec, ktorého v lokalite Hladký Majer zrazil 18-ročný vodič, svojim zraneniam na mieste podľahol. Celý…
Prvý sneh aktuálnej zimnej sezóny spôsobil na cestách Gemera-Malohontu a Novohradu komplikácie. Celý článok Prvý…
Štyria príslušníci HaZZ na jednom kuse techniky zasahujú pri nehode, ktorá sa stala neďaleko mesta…
RIMAVSKÁ SOBOTA – Od štvrtka 21. novembra 2024 môžu obyvatelia Rimavskej Soboty a celého regiónu…
Jeden človek zahynul pri dopravnej nehode, ktorá sa stala na hlavnom južnom ťahu I/16 medzi…