R. SOBOTA: V nemocnici sa vlani narodilo 1116 detí, z toho 11 dvojičiek

RIMAVSKÁ SOBOTA – Celkovo 1116 detí prišlo vlani na svet v rimavskosobotskej nemocnici Svet zdravia. Informovala o tom komunikačná špecialistka siete SZ Jana Fedáková s tým, že pôrodov v nemocnici bolo dokopy 1105, ale 11 matiek si domov odnieslo dvojičky.

Dievčat v rimavskosobotskej nemocnici prišlo na svet 536, chlapcov zase 580. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Ema a Anna. U chlapcov zase dominovali mená Tomáš, Jakub a Ján,“ konkretizovala Fedáková.

Po pôrodniciach v Spišskej Novej Vsi a Galante má podľa jej slov nemocnica v Rimavskej Sobote tretí najvyšší počet pôrodov spomedzi všetkých nemocníc siete SZ. V predošlom roku 2018 sa v nej uskutočnilo porovnateľný počet pôrodov ako vlani, a to 1112.

Na pôrod sa pripravovalo v nemocnici viac mamičiek

Mamičky spolu s oteckami majú v rimavskosobotskej nemocnici možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu. Dozvedia sa tak, ako zvládnuť tehotenstvo i samotný pôrod, aj ako sa následne starať o bábätko. Na jeho príchod sa tak dokážu oveľa lepšie pripraviť, získajú praktické návyky a zoznámia sa s priestormi i personálom oddelenia. Predpôrodný kurz vlani absolvovalo 258 mamičiek, čo je o vyše 130 viac ako v predošlom roku.

Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu aj naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Vytvoriť si tak môžu individuálny pôrodný plán. Nemocnica tiež ponúka mnoho edukatívnych materiálov o dojčení, masáži bábätka či prvom kúpeli, o čo majú mamičky vysoký záujem,“ vysvetlila Fedáková.

Počas minulého roku nemocnica vybavila svoje gynekologicko-pôrodnícke oddelenie dvadsiatimi novými elektricky polohovateľnými lôžkami, ktoré prinášajú zvýšený komfort nielen pre pacientky, ale zároveň podstatne uľahčujú i prácu personálu. Školenie vlani absolvovala aj nová laktačná poradkyňa, ktorá sa aktívne začína zapájať do procesu laktačného poradenstva v nemocnici.

V tomto roku nemocnica pre oddelenie s pomocou eurofondov zaobstará nový USG prístroj, nový operačný stôl, jednodverový parný sterilizátor a laparoskopickú vežu.

Celkovo sa minulý rok v 12 pôrodniciach siete Svet zdravia uskutočnilo vyše 10 500 pôrodov. Všetko potrebné o pôrodniciach vrátane edukačných materiálov mamičky nájdu na www.mojaporodnica.sk.

Zdroj a foto: Jana Fedáková, SZ

Pridaj komentár