Futbalová akadémia v Lučenci nevznikla ani po 15 mesiacoch rokovaní

LUČENEC – Futbalová akadémia, o ktorej zriadení v Lučenci rokovala miestna samospráva s maďarským partnerom, nie je ani po 15 mesiacoch rokovaní bližšie k realizácii. Ako na januárovom zasadnutí informoval viceprimátor Pavol Baculík, mesto stále čaká na ponuku maďarského partnera, ktorým je klub DVTK Miškovec.

Podľa Baculíka naposledy rokovali o možnej spolupráci mestskí poslanci, ako aj členovia futbalového, basketbalového a hokejového klubu s maďarskou stranou v minulom roku. „Tam sme sa dozvedeli, že už uzatvorili zmluvu s FC Košice a je ich priorita, aby sa dostali do prvej ligy,“ objasnil viceprimátor.

Dodal však, že Maďari nezatvorili dvere ani pre Lučenec a avizovali ďalšiu návštevu v meste. „Mali by prísť a chcú stále spolupracovať. My iné východisko nemáme, ako čakať na túto ponuku, ktorá by prišla od DVTK. V novinách sa prezentovalo, že majú 30 percent akcií, rokujú s 1. FC Košice a potom by sme mali byť nejakou ich farmou, tak som to pochopil,“ konštatoval Baculík. Zároveň avizoval, že vo februári mesto požiada maďarskú stranu písomne o definitívne stanovisko.

Poslanci nechcú čakať na DVTK, schválili prenájom časti areálu

Viacerí poslanci vyjadrili z takéhoto postupu maďarskej strany sklamanie. Podporili preto prenájom časti areálu pri štadióne s chátrajúcimi tenisovými kurtmi, ktorý mal pôvodne získať DVTK, pre firmu Milan Podhora CONSTRUCT. Tá chce na mieste dobudovať ďalšie tenisové dvorce, tenisovú stenu, stojiská pre bicykle a ďalšie príslušenstvo.

Chcel by som požiadať aj vzhľadom na to, ako dlho prebiehajú rokovania s DVTK a vzhľadom na to, že sa dozvieme po roku, roku a pol to, že sme vlastne len druhá, tretia a v zásade asi 18. možnosť DVTK na Slovensku, aby sa z ponuky pre DVTK na spoluprácu a rozvoj športového areálu v okolí futbalového štadióna vyčlenila plocha tenisových kurtov,“ podotkol poslanec Ivan Siláči.

Jeho názor podporil aj poslanec Branislav Hámorník. „Už si pripadáme ako núkaná nevesta pre DVTK. Ak budeme aj farmou pre Košice, tie športové areály, ktoré máme, na to budú postačovať,“ vyjadril sa Hámorník s tým, že ak chce chce niekto rozvíjať aj tenis, mohol by pri štadióne vzniknúť pekný areál.

Výsledok mal byť jasný už pred pár mesiacmi

Ako na zasadnutí MsZ v septembri informovala primátorka Alexandra Pivková, konečný výsledok, teda či maďarská futbalová akadémia v meste vznikne, mal byť jasný už v októbri 2019. Zdá sa teda, že rokovania v Lučenci sa stali podobným nekonečným príbehom ako v Rimavskej Sobote, kde mala akadémia pôvodne vzniknúť. Ani po roku však nedošlo k dohode.

Podľa už predtým medializovaných informácií by celková výška investície na zriadenie futbalovej akadémie mala dosiahnuť úroveň zhruba štyri milióny eur. Maďarská vláda ešte v minulosti prijala zákon, na základe ktorého môže poskytnúť finančnú pomoc pre akadémie mimo územia Maďarska.

Na Slovensku tak bola podporená akadémia v Dunajskej Strede (Dunaszerdahely Sport Akadémia). Ďalšie akadémie vznikli v Rumunsku, Srbsku či Chorvátsku.

Zdroj: MsZ Lučenec, Foto: ilustračné, Pixabay.com

Pridaj komentár