M. HATVANÍK: Štve ma, že v SR neexistuje elementárna spravodlivosť

ROŽŇAVA – V seriáli našich rozhovorov vám prinášame jeden z politického prostredia. Ide o Matúša Hatvaníka, študenta vysokej školy z Rožňavy, ktorý je zároveň aj členom koalície PS/SPOLU. V interview nám povedal, že v minulosti bolo jeho zmýšľanie “na opačnej strane lode”, či sa považuje za liberála a prezradil tiež, či by sa chcel venovať politickej oblasti aj v budúcnosti.

Od koľkých rokov sa intenzívne venuješ politike?

“O politiku sa zaujímam od svojich 14-tich rokov. Najprv som bol sympatizantom ĽSNS, ako mnoho mladých chalanov. Preto mi dnes nerobí absolútne žiadny problém napísať, že sú to fašisti. Sám viem, aké názory som mal na menšiny, LGBTI komunitu…”

Prečo si sa rozhodol ísť touto cestou?

“Keď som bol prvák na základnej škole, moja triedna mi povedala, že sa mám posnažiť, aby som bol prezident. Štve ma, že na Slovensku neexistuje elementárna spravodlivosť. Narodil som sa do skorumpovanej krajiny, v ktorej oligarchovia a “naši ľudia” rozkrádajú ešte aj zdravotníctvo. V mojom okolí ľudia stále nadávali a nadávajú na celý systém. Chcem namiesto sedenia na gauči a rozčuľovania sa prispieť k tomu, aby sme sa už konečne mali lepšie.”

Si úspešným študentom Evanjelického gymnázia Tisovec (EGT). Dala ti táto škola základy kritického myslenia?

“Úspešným určite nie :D. Jasne. Veď keby som si zvolil školu, akú som povodne chcel, ešte teraz by mi nerobilo problém podporovať hnutia, ktoré sa v minulosti otvorene hlásili k prvému Slovenskému štátu, ktorého členovia popierali a popierajú holokaust a ktorých členom nerobí problém dobiť človeka len preto, že má inú farbu pleti. EGT dokáže zmeniť každého.”

foto: M. Hatvaník
Voľby sa pomaly blížia a v médiách sa omieľajú predvolebné diskusie a programy politických strán? O ktorej strane by si vedel povedať, že by si ju s určitosťou nevolil?

“Volil by som PS/Spolu a Most-Híd, tieto strany sú mi hodnotovo veľmi blízke. Logicky. Nikdy v živote by som nevolil LSNS a Vlasť.”

Plánuješ v budúcnosti kandidovať na post poslanca NR SR?

“Na to je veľmi skoro. Nemyslím si, že by som mal teraz čo ponúknuť.”

Považuješ sa za liberála?

“Nie. Skôr som taký centrista.”

Región Gemer je často považovaný ako rómsky región. Ako by si dokázal vyriešiť rómsku kriminalitu?

“Kriminalita nie je problémom jedného etnika. Mal si asi na mysli kriminalitu chudobných ľudí. Ľudí, ktorí žijú segregovaní mimo majority. Je jedno, či je Róm, Slovák alebo Maďar.”

Foto: archív M. Hatvaník