Namiesto Žihadielka postavia vo Fiľakove vlastné ihrisko, pribudne i parkovisko

FIĽAKOVO – Na sídlisku Farská lúka vo Fiľakove pribudne nové parkovisko i detské ihrisko. Obidva projekty sú súčasťou revitalizácie tejto časti mesta.

Občianske fórum, ktoré sa konalo v stredu 4. marca 2020 na mestskom úrade, prinieslo kompromisné riešenie. Desiatky obyvateľov Farskej lúky diskutovalo s vedením mesta o návrhu na vytvorenie parkoviska v priestore medzi panelákom na Farskej lúke (vchody 30 až 34) a MŠ Daxnerova. Obyvatelia s výstavbou nesúhlasili a spísali petíciu.

Nové parkovisko i oddychová zóna

Obyvatelia sídliska s vedením mesta hľadali kompromisné riešenie na návrh poslanca Ladislava Flachbarta vybudovať parkovisko pri škôlke na Daxnerovej ulici. Obyvateľom sa nápad nepozdával, nakoľko by podľa ich slov ostali obkolesení betónom z oboch strán bytovky. „Návrh som predložil kvôli bezpečnosti našich detí. Hoci na začiatku obyvatelia nesúhlasili, podarilo sa nájsť riešenie k spokojnosti všetkých,“ vyjadril sa Flachbart.

Dotknuté strany sa po viacerých návrhoch dohodli na riešení, že parkovisko mesto postaví na priestranstve oproti bytovky, konkrétne zo strany vedľa pekárne, na ktorom sa teraz nachádzajú pozostatky starého ihriska.

Zvyšnú časť tohto priestoru zrevitalizujeme a vysadíme zeleň, čím získajú obyvatelia novú oddychovú zónu,“ priblížil primátor Attila Agócs s tým, že mesto tiež zrekonštruuje cestu vedúcu popri pekárni k areálu VPS a tiež chodník lemujúci priestor budúceho parkoviska a oddychovej zóny zo strany Daxnerovej ulice.

Ako ďalej pokračoval, z dôvodu zvýšenia bezpečnosti bude parkovanie na Daxnerovej ulici pri škôlke povolené len zo strany rodinných domov. „V projekte rátame s tým, že rodičia budú zastavovať pri druhom vchode škôlky, ktorý sa nachádza pri kotolni na Farskej lúke. Táto cesta bude zjednosmernená, vďaka čomu bude premávka bezpečnejšia aj plynulejšia ako doposiaľ, keď rodičia stáli na Daxnerovej ulici,“ upresnil. Mesto chce projekt zrealizovať ešte v tomto roku.

Namiesto Žihadielka vlastné ihrisko

V rámci revitalizácie tejto časti sídliska sa samospráva rozhodla, že v nej vybuduje nové detské ihrisko. Umiestnené bude v priestore medzi spomínanou bytovkou a materskou škôlkou, teda v časti, v ktorej malo podľa pôvodného návrhu stáť parkovisko.

Sledovali sme, ako sa Fiľakovčania spojili a bojovali o ihrisko Žihadielko až do konca súťaže. Sme veľmi radi takejto občianskej aktivite, preto sme sa rozhodli, že podáme žiadosť o dotáciu z Miestnej akčnej skupiny Partnerstvo južného Novohradu. Ak by sa nám to podarilo, budeme vedieť postaviť ihrisko ešte v tomto roku. Ak by nám dotáciu neschválili, ihrisko postavíme v budúcom roku z vlastných zdrojov,“ informoval primátor.

Detské ihrisko bude môcť využívať široká verejnosť i deti zo susednej škôlky. „Osadíme novú bránu, vďaka ktorej budú mať deti zo škôlky prístup priamo na ihrisko,“ dodal na záver.

Zdroj: Klaudia Mikuš Kovácsová, hovorkyňa Fiľakova, Foto: ilustračné, Sobotnik.sk

Pridaj komentár