Hnúšťa nie je okres, písal Tóth Kočnerovi v Threeme

GEMER/MALOHONT/NOVOHRAD – Kočnerova Threema a obsah jej správ sa síce týka najmä Bratislavy a okolia hlavného mesta, kde sa logicky sústreďovali záujmy Mariana Kočnera, ale nájdeme v nej aj zmienky o našich regiónoch. Podrobne sme sa na jej obsah pozreli a podarilo sa nám nájsť viacero správ, v ktorých sa spomína Revúca, Hnúšťa, Rimavská Sobota či Lučenec.

Hneď na úvod treba zdôrazniť, že v tomto prípade nejde o nejaké veľké kauzy či informácie zásadného významu. Sú to skôr drobné, okrajové zmienky osôb s ktorými Kočner cez Threemu komunikoval. Pre nás, ľudí, ktorí v týchto regiónoch žijeme, však môžu byť zaujímavé a tak sme sa ich rozhodli zhrnúť v tomto článku.

Bolo to možné vďaka zverejneniu kompletnej Kočnerovej Threemy na internete v podobe excelovského dokumentu, ktorý na internete sprístupnil sudca krajského súdu v Bratislave Peter Šamko.

V článku citujeme výroky v pôvodnom znení a aj s prípadnými vulgarizmami, nahrádzať ich tromi bodkami či podobne sa nám zdá zbytočné.

Hnúšťa nie je okres

Poďme teda k samotným zmienkam o našich regiónoch. Prvou, na ktorú sme narazili pri zbežnom listovaní Threemou, je vyjadrenie „Hnusta nie je okres“. Kočnerovi ju napísal jeho vtedajší spolupracovník Peter Tóth 28. septembra 2017.

Z komunikácie medzi nimi nie je na prvý pohľad vôbec jasné, čoho sa táto poznámka týka a zdá sa, akoby jej chýbal kontext. Pri podrobnejšom čítaní však vyjde najavo, že krátko predtým Kočner avizuje Tóthovi, že bude naživo vystupovať v kontroverznom Slobodnom vysielači a žiada ho, aby reláciu počúval.

Na YouTube sa nám toto vysielanie podarilo nájsť. Ide o 45. diel seriálu „Konšpiračný byt“ a Hnúšťa je v nej Kočnerom spomenutá v súvislosti s funkciou európskeho prokurátora. Ako príklad jej nezmyselnosti vo vzťahu k bežným kauzám moderátorovi hovorí:

„Viete si predstaviť, aby nejaký pán prokurátor z Bruselu prišiel do Hnúšte; neviem teda, či je v Hnúšti okresný súd, predpokladám, že je; a tam ako zástupca štátu žaloval nejakého miestneho cigáňa, lebo ja hovorím cigáni, nie Rómovia – cigáňa, ktorý niekomu vykradol pivnicu? To je predsa hlúposť, nie?“

Príslušná pasáž je vo videu v čase od 1:25.52:

Zháňanie hlasov v Revúcej

Jednoznačnejšia ako Hnúšťa je zmienka o meste Revúca, ktorá sa v Kočnerovej Threeme spomína viackrát. Uvádza ju 6. decembra 2017 už spomínaný Peter Tóth v súvislosti so zháňaním (nedovolíme si povedať, že priamo aj kupovaním) hlasov potrebných na registráciu strany Cieľ. Tóth bol členom jej prípravného výboru a ako neskôr vysvitlo, zainteresovaný v tejto záležitosti bol aj Kočner.

Bratm, dal som dnes harok jednemu kamosovi, ciganovi z Revucej, ktory kedysi robil ochranku Hornackovi. Tak nech este do konca decembra nieco nazbiera,“ písal Tóth Kočnerovi práve v čase, keď finišovali so zberom podpisov. Napokon ich však na registráciu strany aj tak nebolo dosť.

Hlasy v Revúcej sa však zrejme snažili získať už predtým. Písal o tom totiž ešte 6. októbra 2017 priamo Kočner svojej „spolupracovníčke“ Alene Zsuszsovej. „Máme chalana v Revucej, urobil 350 a viac nevie,“ uvádza Kočner a z kontextu je jasné, že ide o hlasy pre Cieľ.

Okresné mesto na Gemeri sa v Kočnerovej Threeme spomína ešte dvakrát. Prvý raz o ňom píše bývalá štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Monika Jankovská 30. novembra 2017. „Budem si (zrejme malo byť ‚so‘, pozn. redakcie) šefom na vyjazdovom v revucej. Aj s Darčou ideme,“ odkazuje Jankovská Kočnerovi.

Šlo o výjazdové rokovanie vlády v Revúcej, ktoré bolo dňa 6. decembra 2017. Práve v ten deň spomenula Revúcu aj „Darča“, teda Jankovskej kamarátka Darina Lenártová, ktorá pracovala pre MS SR na čiastočný úväzok, ako informoval napríklad Denník N. Kočnerovi písala v čase, keď na výjazdové zasadnutie cestovala a svojsky okomentovala krajinu stredného Gemera:

Jebeme sa zasnezenou malebnou pojebanou krajinou, asi tak 10km pred Revucou,“ opísala Lenártová kraj a opovržlivo dodala na margo výjazdového zasadnutia: „Cirkus zacina o 12h“.

Lučenčania sú naši ľudia

Dovedna sedem správ v Kočnerovej Threene je venovaných „Lučenčanom“ a evidentne sa opäť týkajú prípravy strany Cieľ. Všetky napísal Peter Tóth v čase od 5. 2. do 17. 4. 2018:

Dobre. Myslim si, ze toto je najlepsi napad za posledny rok! Inak pozdravuju ta Lucencania. Neboj, im som nic nevravel.

Bratm, ale aspon by sme sa mali stretnut s nasimi ludmi (Zuza, Tibor, Lucencania) a povedat im, ze predcasne volby proste nedavame a dat im nejaku nadej, ze sa nevzdavame a tak podobne. Myslim si, ze na to cakaju.

Bratm, Tibor vsetko pochopil s bude docasny preceda. Ak bude treba, Lucencania su tiez pripraveni byt docasni podprecesovia. Ozvi sa potom.

Hej. Posielam. Zajtra pridu aj Lucencania.

Ok, Lucencania a Mezei mi poslu svoje nacionale.

Lucencania sem pridu v piatok.

Vadilo by ti, keby dvaja z nich boli Lucencania a treti Tibor zo Siah?

Títo „Lučenčania“ nie sú v Kočnerovej Threeme priamo menovaní. V prípravnom výbore strany Cieľ však boli Milan Alberti a Monika Albertiová z Lovinobane, ako uvádzajú viaceré zdroje, napríklad portál Trend či Júlia Mikolášiková na blogu Sme.sk.

Jediný raz sa v Threeme uvádza aj Rimavská Sobota. Konkrétne ide o vybudovanie väznice v meste, ktoré v akomsi zozname uvádza Monika Jankovská (bližší kontext nie je jasný):

„1.istanbulský dohovor, 2. Novela trestného zákona o legalizácii drog, 3. Justícia v rozklade, 4. Vybudovanie novej basy v Rimavskej sobote, 5. Neuspešne hromadné výberové konanie na sudcov. Keď dajú dole Kaliho, a vláda vydrži, idem do parlamentu“.

V Kočnerovej Threeme sme ešte skúšali vyhľadávať aj mená primátorov a iných činovníkov z našich regiónov, v tomto prípade sme však boli neúspešní. Ak vás z Threemy zaujíma niečo konkrétne, môžete použiť fulltextové vyhľadávanie na stránke brucho.blbec.online.

Foto: ilustračné, Pixabay.com

Pridaj komentár