Myšlienku rekonštrukcie železničného domčeka vníma starosta obce Alexander Udvardy ako pozitívny krok k zviditeľneniu obce na turistickej mape Novohradu. „Do Haliče dnes láka návštevníkov najmä Haličský zámok. Pozornosť si zaslúži aj Csontváryho galéria v prírode. Práve objekt strážneho železničného domčeka nám prišiel ako ďalšie možné zastavenie pre túto galériu. Obec ho zachránila takpovediac v ‚hodine dvanástej‘ vďaka finančnej pomoci vo výške 9000 eur od Rozvojovej agentúry BBSK,“ podotkol starosta.
Doplnil, že o správnosti tejto záchrany ho presviedčalo aj nadšenie všetkých spolupracovníkov, ktorí sa na obnove podieľali a poskytli obci buď pomoc, ale tiež predmety a materiály, ktoré tvoria súčasť železničnej expozície v samotnom domčeku.
Ako pokračoval predseda BBSK Ján Lunter, na tomto mieste sa prepája história železnice s históriou umenia a umelca, ktorý si na našom území právom zaslúži viac pozornosti. „Zaujímavé je, že ju môžu objavovať ľudia na bicykloch, čo celému projektu dodáva ešte ďalší rozmer. Verím, že zrekonštruovaný železničný domček i prírodná galéria budú pre návštevníkov lákadlom a príjemným zastavením pri spoznávaní krás Novohradu,“ uviedol.
Podľa Zuzany Jóbovej z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus región Novohrad stále viac dokazuje, že má svoje nezameniteľné miesto v turistickej ponuke BBSK. „Je to región, ktorý stavia svoju ponuku zážitkov na netradičnom, neopozeranom obsahu a na príbehoch – či už ľudí, alebo miest“, povedala.
Maliar slnečnej cesty, ako sám seba Tivadar Kosztka Csontváry nazýval, je svetovo uznávaný umelec, kterého dielo obdivoval dokonca sám Picasso. Patrí medzi najoriginálnejších umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia v európskom, ale aj v celosvetovom kontexte. Vytvoril vlastný maliarsky jazyk, kde hlavnú úlohu zohráva svetlo a „farby slnečnej cesty“.
Bol veľmi ambiciózny a vo svojom živote všetko podriaďovať jedinému cieľu – stať sa „najväčším maliarom Slnečnej cesty“. Po odchode do Budapešti, kde sa chcel naplno venovať maľovaniu, sa do Haliča vracal pravidelne. Práve na povale lekárne v Haliči uložil svoje cenné diela, ktoré nikdy neplánoval zverejniť ani predať. Po Andym Warholovi majú maliarske diela Tivadara Kosztku Csontváryho najvyššie cenové ohodnotenie pri ich predaji zo všetkých maliarov s koreňmi na Slovensku. Jeho najznámejším dielom je „Osamelý céder“.
Dielo Tivadara Kosztku Csontváryho sa v súčasnosti v regióne Novohrad nachádza v podobe dvoch originálnych obrazov v Novohradskom múzeu a galérii Lučenec a v podobe desiatich veľkoformátových reprodukcií v Csontváryho galérii v prírode v obci Halič.
Csontváryho galéria v prírode bola verejnosti sprístupnená v roku 2019 pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia. V týchto dňoch expozíciu rozšírili o ďalšie reprodukcie v zrekonštruovanom železničnom domčeku.
Predmetom mesiaca apríl 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu v R. Sobote je kresba stromu od maliara…
Mesto Lučenec v stredu 2. apríla 2025 otvorilo zberný dvor prevádzkovaný vo vlastnej réžii. Situovaný…
VEĽKÉ TERIAKOVCE - Na hlavnej ceste I/72 neďaleko Veľkých Teriakoviec sa dnes popoludní stala dopravná…
V Košickom samosprávnom kraji bol úspešne otvorený nový projekt s názvom „Za kostolmi s virtuálnym…
Súčasná zastupujúca riaditeľka Múzea Betliar Andrea Predajňová by sa vraj mala stať generálnou riaditeľkou Slovenského…
Hoci je Jelšava v Revúckom okrese malé mesto (má necelých 3200 obyvateľov) v rámci bytovej…