V R. Sobote vznikne športové centrum, je podmienkou pre dotáciu od SZĽH

RIMAVSKÁ SOBOTA – Sumou 100-tisíc eur podporí Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) mesto Rimavská Sobota. Peniaze poputujú na vybudovanie vzduchotechniky zimného štadióna. Mesto žiadalo tieto peniaze už v roku 2017 na opravu strechy a osvetlenia, no tieto financie boli schválené len vo februári 2020. O tomto bode diskutovali poslanci a viceprimátor Ladislav Rigó na júnovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Rimavskej Sobote. Návrh predniesla Eva Muráriková z odboru rozvoja mesta.

SZĽH k dohode pristúpi len vtedy, ak splní mesto zásadnú podmienku, a to zriadenie športového centra pre základné školy. „Ďalšou podmienkou je zabezpečenie financovania troch ambasádorov športu, ktorí budú priebežne zabezpečovať výučbu korčuľovania a voľnočasové aktivity pre žiakov základných škôl,“ predniesla Muráriková s tým, že sú v tomto prípade požadované finančné prostriedky zo strany mesta, vo výške 52 140 eur na 22 mesiacov.

Kto môže byť ambasádor?

Do rozpravy s faktickou poznámkou sa prihlásil aj Michal Demeter z poslaneckého klubu Odvážme sa zrýchliť. Zaujímalo ho, či ambasádormi môžu byť aj napríklad učitelia, čo sú za svoju prácu už platení. „Je to podmienka SZĽH, že si tých ambasádorov vyškolia oni sami. Rovnako určia, kto sa ním stane. V ostatných mestách to podľa nich funguje tak, že sú zamestnaní na základných školách na polovičný úväzok, čiže pomáhajú tým školám so športovými aktivitami. V praxi to znamená, že by sme na každej škole zamestnali aspoň jedného ambasádora, ktorý by im pomáhal. Budú to ľudia z mesta Rimavská Sobota, no nevieme, koho majú vytypovaného a koho zaškolia,“ reagovala Muráriková.

Demeter v závere dodal, že mesto nemá dostatok financií vo svojom rozpočte na tento účel a museli by ich hľadať. „Napríklad, môžeme zrušiť Gemerské zvesti,“ doplnil.

Nezrovnalosti zo strany Demetera

V rozprave rovnako reagoval Michal Demeter, ktorý uviedol, že sa mu nezdajú čísla, ktoré predniesla v návrhu Muráriková. „Celkový ročný náklad na prevádzku zimného štadióna je 138 550 eur a teraz na jeden mesiac to je 44-tisíc eur? To mi matematicky vôbec nevychádza. Je to pre väčšie teplo?,“ reagoval Demeter. Ako odpovedala Muráriková, rátajú s tým, že ľadovú plochu sprístupnia začiatkom augusta a už v polovici júla sa musí začať plocha chladiť. „Pri mesačných nákladoch na prevádzku štadióna vo výške 33-tisíc eur, bude potrebné zvýšiť príspevok o 2 a pol mesiaca, to znamená, že ak chceme otvoriť v auguste, chladiť treba už v polovici júla. Tie náklady tam vyšli približne 82-tisíc eur,“ konkretizovala.

Ďalšie financie sa budú musieť vyčleniť aj na zaplatenie ďalšieho zamestnanca, ktorého bude potrebné prijať. „Čo nám Technické služby mesta predložili, vychádzalo nám to na 88 000 eur. Keďže sme o to o mesiac skrátili tak to vyšlo na 44-tisíc eur,“ dodala Muráriková.

Návrh prijali

Ako predložil návrh uznesenia predseda návrhovej komisie Jaroslav Matzenauer, mesto bude kofinancovať rekonštrukciu vzduchotechniky vo výške 5 % a vyčlení finančné prostriedky na vytvorenie športového centra aj predĺženie prevádzky zimného štadióna na obdobie od 15. 8. do 15. 4. Všetkých 16 prítomných poslancov sa jednohlasne zhodlo na prijatí návrhu.

Pridaj komentár