Na Bielych vodách pri Muráni tohto roku zahynulo viac ako 80 % sysľov

MURÁŇ – Tohtoročné povodne a následné dlhotrvajúce vlhko spôsobilo úhyn viac ako 80 percent sysľov na obľúbenom sysľovisku Biele vody nad Muráňom. Na Facebooku o tom informuje Živá planina.

„Tento rok výrazne poklesla početnosť sysľov v kolónii na Bielych vodách. Najviac, samozrejme, uhynulo počas prietrží. No ani po nich to nemali sysle ľahké. Veľa z nich chorľavelo a hynulo postupne. Najviac z nich malo postihnuté oči,“ uviedla Živá planina.

Podľa jej pracovníkov zrejme neustále vyhrabávanie mokrej hliny, niekedy aj blata a kontakt očí s týmto materiálom mal za dôsledok zápaly. „Už sme to videli po prietržiach na sysľovisku v Gemerskej Hôrke predchádzajúce roky. Vtedy sme ešte nevedeli, že je to dôsledok vlhka,“ dodali.

V uplynulých dňoch každé ráno Biele vody „čistili“ krkavce. „Odnášali mŕtve syslíky. No to už skončilo pred viac ako týždňom. Minulý týždeň sme časti, kde bola vysoká tráva prekosili. Seno dali somárikom. Takto všetko skôr vyschne a vráti sa do normálu,“ uzatvára Živá planina.

Biele vody a okolitý región zasiahli toto leto tri veľké vlny prívalových zrážok. Najsilnejšia z nich podmyla a silno poškodila aj cestu II/531, ktorá je doteraz neprejazdná. Sysle priamo počas povodní pomáhali zachraňovať aj dobrovoľníci a návštevníci sysľoviska.

Zdroj a foto: facebooková stránka Živá planina

Pridaj komentár