Jaskyňa Domica meria už vyše 8,1 km, objavili v nej nové priestory

KEČOVO – Jedna z najznámejší jaskýň na Gemeri, Domica pri Kečove v Rožnavskom okrese, meria po novom už 8127 metrov. Takýto údaj zistili jaskyniari vďaka použitiu špeciálneho skenera, ktorým jaskyňu zmapovali.

„Pomohla nám v tom aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Laserovým skenovaním zamerali celú jaskyňu a jej dĺžka tak vzrástla na 8127 metrov. Podobne to bolo aj na maďarskej strane v jaskyni Baradla, kde sa tiež robili nové výskumy. Spolu sme tak v celom jaskynnom systéme Domica-Baradla v Slovenskom krase a Aggtelekskom krase prekročili dĺžku 30 kilometrov,“ priblížil Ľudovít Gaál zo Štátnej ochrany prírody SR – Správy slovenských jaskýň (SSJ).

Ľudovít Gaál (vľavo)

Kedysi sa pritom dĺžka jaskyne udávala v rozmedzí 5,3 až 5,5 kilometra. Výskum ale podľa Gaála ide ďalej a ani vyše 8,1 km nemusí byť koniec, keďže očakávajú nálezy nových chodieb na slovenskej i maďarskej strane. „Už to síce asi nebude na prekonanie hranice 40 kilometrov, ale môže sa nájsť hodne. Napríklad jaskyňa Líščia diera – ak sa podarí nájsť jej prepojenie k Domici, bude to hneď 300 až 400 metrov,“ dodal jaskyniar.

Jedným z aktuálnych plánov SSJ je vytvoriť turistické zázemie aj v neďalekých lokalitách Kečovské škrapy a Kečovská vyvieračka. „Chceli by sme tam vybudovať informačnú tabuľu, stôl s posedením a studničku,“ avizoval Gaál.

Speleoterapia v Domici aj Baradle

Samostatnou kapitolou je využitie Domice na speleoterapiu. Takýto zámer bol už v prvej polovici 90. rokov 20. storočia, ale vtedy mala speleoterapia prebiehať v priestoroch, ktoré sú súčasťou trasy pre návštevníkov. Takže napokon k realizácii nedošlo.

Vedľajší vchod do Domice, ktorý bude slúžiť ako vstup pre pacientov na speleoterapiu

Teraz je to však podľa Gaála, ktorý je manažérom nového projektu speleoterapie, iné. Liečebnú miestnosť totiž vytvorili v zadnej časti Domice, do ktorej vedie samostatný vchod. Ten bol vytvorený koncom 50. rokov a slúžil ako východ pre návštevníkov, ktorí absolovali „veľkú“ plavbu po Domici. Tá sa však už desiatky rokov pre nízku hladinu vody nerealizuje a vchod i táto časť jaskyne boli nevyužité.

Výskumy sú už takmer ukončené, ešte v októbri sa bude písať záverečná správa. Okrem Domice sa robili výskumy aj v Baradle a v ďalšej maďarskej jaskyni Béke. Vykonal sa mikrobiologický výskum, na baktérie a mikrohuby, ako aj výskum aerosolu, ktorý je najdôležitejší. Tieto drobné kvapôčky totiž obsahujú vysoké percento vápnika a horčíka,“ vysvetlil manažér projektu.

Skôr asi v Maďarsku

Na maďarskej strane už podľa jeho slov prebehli aj dva skúšobné turnusy. „Bolo to okolo 10 až 15 pacientov, astmatikov z nemocnice v Edelény, ktorí boli v jaskyni dve až tri hodiny. Môžeme povedať, že obidve skúšobné procedúry boli úspešné. Lekárka, ktorá to riadila, bola veľmi spokojná – výsledky sú neporovnateľne lepšie ako v nemocnici,“ načrtol Gaál.

Ostrá prevádzka speleoterapie bude podľa neho spustená skôr na maďarskej strane. Na slovenskej si to zrejme ešte vyžiada čas. Gaál uviedol, že ich brzdia okrem iného zložité a nevyjasnené vzťahy okolo Rezortu Domica, ktorý by v budúcnosti mohol slúžiť na ubytovanie pacientov. „Izby, kde budú bývať, totiž musia byť úplne bez alergénov. Čaká na nás ešte aj povoľovacie konanie. Povolenie musí dať banský úrad aj ministerstvo zdravotníctva,“ avizoval manažér projektu.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár