LUČENEC: Od konca augusta môžu obyvatelia a návštevníci využívať zdieľané bicykle

LUČENEC – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) spúšťa vo štvrtok 27. augusta 2020 v Lučenci pilotný projekt zameraný na zdieľané bicykle. Lučenčania a návštevníci tejto metropoly Novohradu ich budú môcť využívať ako prví v rámci celého kraja.

BBSK v meste umiestni v tomto roku celkovo 17 stojanov so 68 bicyklami. Boli rozmiestnené tak, aby mali občania bicykel vždy poruke. Požičať si ho bude môcť nielen v centre mesta, ale i odľahlých častiach, ako sú sídliská Rúbanisko I, II, III, či vo vzdialenej Opatovej,“ uvádza kraj v tlačovej správe.

Jednorazová jazda cez spoplatnenú SMS bude stáč 40 centov do 30 minút. Pre aktívnejších používateľov sú v ponuke programy so zvýhodnenejšími tarifami. Za 4.90 eura mesačne získajú 1000 voľných minút, resp. 20 000 voľných minút pri ročnom programe za 29,90 eura.

Kamerový systém i GPS lokalizátory

Na bezpečnosť dohliadne kamerový systém, ktorý je súčasťou každého stojanu, a vstavané GPS lokalizátory, ktoré zasielajú údaje o svojej polohe v pravidelných intervaloch. Vďaka týmto technológiám sa pomocou získaných dát dokáže efektívnejšie naplánovať zásobovanie prázdnych či plných stojanov a ešte viac tak znižovať stopu emisií a v budúcnosti môžu prispieť pri ďalšom plánovaní cyklotrás.

Výpožička bicykla je veľmi intuitívna, registrovanému užívateľovi stačí poslať SMS, priložiť čipovú kartu ‚Zelený bicykel‘, alebo odomknúť pomocou naskenovania QR kódu nachádzajúcom sa na bicykli. Vrátenie je možné vykonať jednoduchým zasunutím bicykla do ktoréhokoľvek stojiska, ktorého lokácia sa nachádza na mape či v mobilnej aplikácii,“ uviedla Gabriela Bieliková, riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK.

Na projekte kraj aktívne spolupracuje s mestom Lučenec, Strednou odbornou školou dopravy a hotelových služieb v Lučenci, sociálnym podnikom Rozvojové služby BBSK, s. r. o., ako aj s Agentúrou práce BBSK. Projekt postupne vytvorí tri pracovné miesta, pričom prácu dá aj dlhodobo nezamestnaným občanom.

„Budeme radi, ak sa naše spoločné zdieľané bicykle stanú obľúbenou súčasťou mestského životného štýlu a výborným príkladom pre všetky mestá v BBSK,“ uviedol Ondrej Lunter, podpredseda samosprávneho kraja.

Zdroj a foto: tlačová správa BBSK

Pridaj komentár