Rómsky festival Balvalfest tento rok v R. Sobote, prídu svetové a slovenské hviezdy

RIMAVSKÁ SOBOTA – Jubilejný dvadsiaty ročník medzinárodného rómskeho festivalu s názvom Balvalfest, ktorý sa tradične koná v Kokave nad Rimavicou zmenil na tento rok svoje pôsobisko. V dňoch 29. a 30. augusta sa uskutoční na amfiteátri v Rimavskej Sobote. Na festival zavítajú rôzne medzinárodné a slovenské hviezdy, ako napríklad Delegation, Gypsy Čáve alebo Igor Kmeťo ml., Nótan Mary a ďalšie hviezdy.

„Myšlienka vzniku festivalu bola taká, že Rómovia v Kokave nad Rimavicou chceli spoznať kultúru aj z iných častí Slovenska, pretože je veľmi rozdielna. Všade majú iné zvyky či rôzne štýly piesní. Preto sme sa rozhodli, že vytvoríme takýto festival. Nultý ročník bol v znamení poloprofesionálnych kapiel. Prvý ročník nám financovalo Ministerstvo kultúry, vďaka ktorému sa nám podarilo dotiahnuť aj zahraničné kapely, ktoré máme aj dodnes. Ľudia sú stále nadšení a festival berú ako rodinný augustový sviatok,“ zaspomínal vedúci kultúrno – výchovného občianskeho združenia Láčho Drom a spevák kapely Sendreiovci Vladimír Sendrei.

Čo všetko na vás čaká?

Program bude, ako každý rok, bohatý na zábavu. Jedným z hlavných ťahákov festivalu by mala byť skupina Delegation z Anglicka, ktorá začala koncertovať už v roku 1975. „Ďalším známym spevákom, ktorý príde je Sandu Ciorba z Rumunska. Je veľmi známy šikovný. Z tých známejších príde aj Igor Kmeťo mladší, Gypsy Čáve, Gitana. Prídu aj Sendreiovci, Anička Oláhová a rôzne kapely z Poľska či Maďarska, Anglicka, Rumunska a Slovenska“ doplnil Sendrei.

Organizátorom festivalu je kultúrno – výchovné občianske združenie Láčho Drom, ktoré už má za sebou mnoho rôznych kultúrnych či vzdelávacích projektov. „Už dvadsiaty rok sa nám podarilo získať financie z fondu národnostných menšín,“ povedal.

Ako následne Sendrei povedal, budú musieť dodržiavať veľmi prísne hygienické opatrenia. „Robíme napríklad aj predpredaj vstupeniek pre COVID-19 a budeme musieť dodržiavať hygienické postupy, aby nám nepribudli nakazení. Ľudia budú sedieť od seba najmenej na dva metre a pri vstupe musia mať na sebe rúško. Veríme, že to zvládneme,“ vyslovil sa na záver. Balvalfest je finančne podporený fondom na podporu kultúry národnostných menšín Kult Minorom.

Podujatie je spolufinancované zo zdrojov Kult Minor

Pridaj komentár