LUČENEC: Bikesharing niektorí nechápu, poškodených je už 17 bicyklov

LUČENEC – Vandali v Lučenci poškodili za päť dní fungovania projektu bikesharing už 17 bicyklov. Mesto preto urobilo rázny krok a zrušilo 1000 voľných minút do konca septembra. Na Facebooku o tom informovala primátorka Alexandra Pivková a rovnako aj mesto Lučenec.

„Pripomíname, že niektoré prípady vandalizmu spojené so Zelenými bicyklami, už rieši Policajný zbor Slovenskej republiky. Lučenčania poškodili v priebehu prvých piatich dní až 17 zdieľaných bicyklov,“ napísalo mesto na svojej facebookovej stránke. Ako ďalej doplnili, všetky bicykle sú vybavené GPS systémom a každý musí uviesť svoje pravé osobné údaje. „Pri samotnom vypožičiavaní je používateľ monitorovaný kamerovým systémom,“ uviedli.

Podľa slov primátorky Pivkovej, mesto musí v tejto súvislosti zakročiť a zrušiť tisíc voľných minút pre všetkých do konca septembra. Požičiavanie bicykla bude spoplatnené podľa platného cenníku. Tí, ktorí sa do aplikácie stihli prihlásiť do 2. septembra, voľné minúty môžu využívať aj naďalej. „Mesto Lučenec týmto rozhodnutím podporí ľudí, ktorí majú dobrý úmysel využívania bikesharingu, ako spôsobu komfortnejšieho presúvania sa. Verím, že systém zdieľaných bicyklov sa stane v Lučenci novým spôsobom zdravého životného štýlu pre všetkých slušných ľudí,“ ozrejmila Pivková.

Jednorazová jazda cez spoplatnenú SMS bude stáť 40 centov do 30 minút. Pre aktívnejších používateľov sú v ponuke programy so zvýhodnenejšími tarifami. Za 4.90 eura mesačne získajú 1000 voľných minút, resp. 20 000 voľných minút pri ročnom programe za 29,90 eura.

Pilotný program v metropole Novohradu je pod záštitou Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Spustený bol vo štvrtok 27. augusta. Ide o prvý projekt podobného typu v kraji. Na projekte kraj aktívne spolupracuje s mestom Lučenec, Strednou odbornou školou dopravy a hotelových služieb v Lučenci, sociálnym podnikom Rozvojové služby BBSK, s. r. o., ako aj s Agentúrou práce BBSK. Projekt postupne vytvorí tri pracovné miesta, pričom prácu dá aj dlhodobo nezamestnaným občanom.

Zdroj: Alexandra Pivková, mesto Lučenec  foto: A. Pivková

Pridaj komentár