Primárka psychiatrie rožňavskej nemocnice sa stala TOP lekárkou

ROŽŇAVA – Primárka psychiatrického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Rožňava Jana Grešková sa stala najlepšou lekárkou vo svojom medicínskom odbore. Titul TOP lekár na Slovensku jej udelil odborný týždenník Zdravotnícke noviny na základe ankety, v ktorej hlasovali odborníci a čitatelia novín.

„Skutočne ma to prekvapilo a teším sa z toho, že to, čo robím, ľudia vnímajú pozitívne. Je to príjemná satisfakcia. Psychiatria je odbor, ktorý vyvoláva u ľudí rozporuplné názory. No duševné poruchy sú podľa mňa z celého spektra chorôb najhoršie, pretože pacientovi berú schopnosť zvládať chorobu, ovládať svoje funkcie. Keď vidím, čo dokáže duševná porucha urobiť s človekom, oveľa viac si vážim jednoduché veci v živote,“ uviedla Jana Grešková, ktorá je zároveň aj hlavnou lekárkou siete ProCare a Svet zdravia pre psychiatriu.

Lekári si prevzali ocenenia z rúk riaditeľa zdravotnej poisťovne Dôvera Martina Kultana a šéfredaktorky Zdravotníckych novín Kataríny Lovasovej na minulotýždňovej konferencii Slovenské zdravotníctvo 2020. Odborný týždenník Zdravotnícke noviny tento rok vyhlásil anketu TOP lekár na Slovensku, ktorej cieľom je oceniť výnimočné lekárske osobnosti, už po šiestykrát. Lekári siete nemocníc a polikliník ProCare a Svet zdravia spomedzi desiatich kategórií vyhrali v štyroch z nich.

O primárke

V rožňavskej nemocnici pracuje MUDr. Jana Grešková už 29 rokov. Nastúpila do nej po absolvovaní atestácie v odbore anestéziológia a intenzívna medicína, avšak v roku 1995 sa rozhodla odbor zmeniť. Zaujali ju osudy pacientov so psychickými poruchami a snaha im pomôcť ju nasmerovali na psychiatrické oddelenie rožňavskej nemocnice, kde začala pôsobiť ako sekundárny lekár. V rokoch 1997 a 2000 absolvovala I. a II. atestačnú skúšku z odboru psychiatria. V roku 2002 sa stala primárkou psychiatrického oddelenia a od roku 2019 je zároveň aj primárkou psychiatrickej liečebne v Rožňave.

Počas jej dlhoročnej práce prešlo psychiatrické oddelenie výraznými zmenami a rozvojom. Rok 2003 sa v Rožňave spája so zavedením elektrokonvulzívnej terapie v kontinuálnom liečebnom režime. V nasledujúcich rokoch boli do diagnosticko-terapeutického procesu postupne zavedené ďalšie a ďalšie inovácie: psychodiagnostika a psychoterapie na oddelení tímom psychológov, participácia na klinických štúdiách, repetitívna transkraniálna magnetická stimulácia, psychodiagnostika a liečby pomocou metódy Biofeedbacku, audiovizuálnej stimulácie u depresívnych, neurotických porúch.

Významným míľnikom v jej kariére, rovnako tak v rozvoji psychiatrie v Rožňave, bolo spustenie prevádzky psychiatrickej liečebne v roku 2013. V priebehu niekoľkých rokov sa jej podarilo vytvoriť nadregionálne pracovisko pre pacientov z celého východného Slovenska a vybudovať motivovaný a empatický tím ľudí – lekárov, sestier, psychológov, liečebných pedagógov, ergoterapeutov a sanitárov – ktorý pomáha stovkám pacientov ročne.

Pridaj komentár