Rožňava je síce pomerne malé, žiaľ, tak trochu aj zabudnuté mesto, no v detstve mi tam nič nechýbalo. Získal som perfektné vzdelanie a dobrý základ do života. Hoci sa mi kvôli práci nedarí cestovať do rodného mesta tak často, ako by som si prial, vždy sa tam rád vraciam. Samozrejme, hlavne kvôli rodine, no pri návratoch do Rožňavy sa mi vždy vynoria veľmi príjemné spomienky. Na našu malú „metropolu“ Gemera nemôžem povedať krivé slovo.
V závere štúdia na gymnáziu som sa rozhodoval medzi kariérou právnika a žurnalistu. Prakticky od detstva ale s bratom, ktorý takisto pracuje v RTVS, inklinujeme k športu. Neustále sme sledovali športové zápolenia, robili si rôzne štatistiky, hádali sa kto je lepší, a pod. Môj brat, ktorý je odo mňa o tri roky starší, už študoval masmediálne štúdiá v Prešove a taktiež ma to zaujalo. Voľba tak bola napokon úplne jednoznačná.
Je to veľmi individuálne. Pri práci športového redaktora musí byť človek v strehu 24 hodín denne. Nie vždy je to príjemné, hlavne pre najbližších, no žijeme v rýchlej dobe a musíme mať dokonalý prehľad o informáciách. Hneď po zobudení teda beriem do rúk telefón, sadám si za počítač a sledujem rôzne zdroje, či na niečo nenatrafím. Okrem toho však máme i plánované reportáže, keď vieme, kedy a kde sa hrá nejaký zápas a pod. Samozrejme, kalendár jednotlivých súťaží je vopred daný (občas sa mení), takže máme s kolegami vždy dopredu naplánovaný pracovný týždeň, rozdelené zápasy a podujatia, ktoré navštívime. Niekedy teda pracovný deň strávim iba za počítačom a sledujem aktuálne dianie či obvolávam kontakty. Inokedy som hodiny na zápasoch a ďalšie kusisko času strávim cestovaním v aute. Následne ďalšie hodiny v strižni, kde dávam materiál dokopy. Nuda teda nehrozí.
Robím reportáže prakticky o všetkých športoch, čo je fajn, pretože si neustále rozširujem obzory. Príliš veľa športov som ale osobne nevyskúšal. Jednoznačne u mňa dominoval futbal, ktorý som aktívne hrával od piatich do osemnástich rokov.
Napĺňa ma fakt, že robím to, čo ma baví. Viem, že veľa ľudí chodí do svojej práce z donútenia, netrpezlivo čakajú na to, kedy im skončí zmena. U mňa je to naopak. Hoci práci venujem enormné množstvo času, stále ma baví. A nedokážem si ani predstaviť, že by ma samotný šport prestal baviť.
Že im držím palce. A možno jednu radu… Často sa stretávam s tým, že mladí ľudia, hoci aj majú talent, nie sú vôbec trpezliví. Už ako študenti sa vidia na pozícii komentátora či redaktora priamych prenosov, no v živote ešte nenapísali ani čiarku do novín. Je dôležité si uvedomiť, že aj v médiách sú skúsenosti na nezaplatenie. Ideálne je začať pracovať na sebe už v mladom veku, či už v printe, rozhlase alebo televízii. Zbierať skúsenosti a krok po kroku napredovať.
Tomáš Zagiba (30) vyštudoval Gymnázium P. J. Šafárika v Rožňave a následne masmediálne štúdiá na Prešovskej Univerzite v Prešove. Aktuálne žije v Košiciach. Už počas štúdia na strednej škole pracoval ako redaktor športu a kultúry v mesačníku Rožňavské listy. Počas štúdia na vysokej škole zbieral skúsenosti ako moderátor v Univerzitnom rádiu PAF, neskôr pracoval ako správar v košických rádiách Šport a Kiss a redaktor športových portálov ProFutbal.sk či Hokej.sk. Od apríla 2016 je členom športovej redakcie RTVS. Z televíznych obrazoviek ho poznáme aj ako redaktora živých prenosov z hokeja či futbalu. Okrem toho robil aj športového komentátora pre Futbalnet.tv.
Foto: archív: T. Zagiba
Predmetom mesiaca apríl 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu v R. Sobote je kresba stromu od maliara…
Mesto Lučenec v stredu 2. apríla 2025 otvorilo zberný dvor prevádzkovaný vo vlastnej réžii. Situovaný…
VEĽKÉ TERIAKOVCE - Na hlavnej ceste I/72 neďaleko Veľkých Teriakoviec sa dnes popoludní stala dopravná…
V Košickom samosprávnom kraji bol úspešne otvorený nový projekt s názvom „Za kostolmi s virtuálnym…
Súčasná zastupujúca riaditeľka Múzea Betliar Andrea Predajňová by sa vraj mala stať generálnou riaditeľkou Slovenského…
Hoci je Jelšava v Revúckom okrese malé mesto (má necelých 3200 obyvateľov) v rámci bytovej…