Gemer-Malohont

ŽELEZNÍK: Staré banícke jazierko postupne dostáva novú tvár

ŽELEZNÍK – Staré banícke jazierko v osade Železník, dnes časti obce Sirk v okrese Revúca, získava vďaka práci dobrovoľníkov a členov občianskeho združenia (OZ) Skryté poklady Slovenska novú tvár. Jeho okolie v lete upravovali počas dvoch brigád a v sobotu 12. septembra 2020 je naplánovaná tretia.

Počas prvej brigády dobrovoľníci vyčistili brehy jazierka od náletových drevín a vykosili ich. Taktiež z jazierka a okolia pozbierali odpadky, ktorých nebolo málo. „Počas druhej brigády sme sa snažili dobudovať hrádzu s časťou na výpust, keďže tá bola úplne zničená. Urobili sme základ, aby sa hrádza mohla dosypať a vedeli sme tam umiestniť výpusť a tým zvýšiť hladinu jazierka,“ načrtol predseda OZ Ladislav Bene.

Ďalšou prácou bolo vybudovanie pilierov na obnovu móla, ktoré bolo kedysi súčasťou jazierka. „Snažíme sa ho dostať do takej podoby, ako kedysi vyzeralo. Uvidíme, ako sa nám to podarí. Plánujeme ešte jednu alebo dve brigády a do konca septembra by už na jazierku mohli byť viditeľné zmeny,“ povedal Bene.

Banícke jazierko v Železníku dalo zrejme vybudovať riaditeľstvo banského závodu, ktorý v tejto lokalite v minulosti fungoval. Pravdepodobne bolo súčasťou parku pri vile riaditeľa, ktorá neďaleko neho dodnes stojí.

Využívané bolo okrem iného na člnkovanie a neskôr ho miestni obyvatelia v zime používali ako klzisko. Dlhé roky však bolo zanedbané a jeho okolie pustlo. Finálnym cieľom OZ Skryté poklady je revitalizovať ho a vytvoriť pri ňom oddychovú zónu s lavičkami a využívať ho prípadne aj na rybolov.

Zdroj: Ladislav Bene, Foto: Sobotnik.sk

Sobotnik.sk

View Comments

    Recent Posts

    ROŽŇAVA: Prvá komentovaná prehliadka mesta po 10 rokoch prilákala vyše 140 ľudí

    Rožňavčania milujú históriu. Dokázali to aj v stredu (22. 7.) na oživenom podujatí, ktorým bola…

    4 dni ago

    Mesto Rožňava organizuje bezplatnú komentovanú prehliadku

    Obyvatelia a návštevníci mesta Rožňava majú príležitosť spoznať mesto novým spôsobom. Umožní im to bezplatná…

    7 dní ago

    GOMBASEK: Najväčší festival Maďarov na Slovensku má storočnú tradíciu. Láka desaťtisíce návštevníkov

    Najväčší festival Maďarov žijúcich na Slovensku má už storočnú tradíciu. Posledných desať rokov je jeho…

    1 týždeň ago

    FIĽAKOVO: Pri požiari na Železničnej ulici zasahuje 17 hasičov

    Dovedna 17 hasičov aktuálne zasahuje pri požiari na Železničnej ulici v meste Fiľakovo na juhu…

    2 týždne ago

    BETLIAR: Starostku H. Kúkelovú oklamali internetoví podvodníci. Z obecného účtu im poslala 110 000 eur

    Dlhé hodiny psychologického nátlaku vyústili do škody 110 000 eur. Takúto sumu poslala starostka obce…

    3 týždne ago

    Andrea Predajňová končí v Múzeu Betliar. Sama podala výpoveď

    Andrea Predajňová už nie je poverená riadením Múzea Betliar, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea…

    3 týždne ago