Od pondelka sa začína celoplošné testovanie, naše okresy by mali byť medzi „lepšími“

GEMER/MALOHONT/NOVOHRAD – Vláda napokon neustúpila od zámeru premiéra Igora Matoviča a napriek pôvodnému nesúhlasu viacerých odborníkov i koaličných partnerov pristúpi k celoplošnému, takzvanému skríningovému testovaniu. Toto testovanie sa začína už v pondelok 18. januára a potrvá do 26. januára. Následne sa sprísni zákaz vychádzania a bez negatívneho testu väčšina ľudí nebude môcť ísť do práce ani do prírody.

„Je to ťažké rozhodnutie, možno nepopulárne. Ľudia to nemajú radi, keď sa im niekto špára v nose, ani ja to nemám rád, ale je to dôležité,“ povedal na tlačovej konferencii po nedeľňajšom (17. 1. 2020) zasadnutí vlády Matovič.

Po tomto deväťdňovom testovaní chce vládny kabinet rozdeliť Slovensko z hľadiska pozitivity testov na 36 „lepších“ a 37 „horších“ okresov. V druhej skupine okresov sa testovanie zopakuje a od 3. do 7. februára v nich bude opäť potrebný na dochádzanie do práce či vychádzky do prírody negatívny test. Pre „lepšie“ okresy, teda tie v prvej skupine, by po 3. februári mal platiť stav, ktorý je v súčasnosti.

Podľa tohto modelu by všetkých šesť okresov Gemera, Malohontu a Novohradu malo patriť medzi „lepšie“. Vyplýva to z tabuľky sedemdňovej incidencie, ktorú na Facebooku zverejnila stránka Dáta bez pátosu. V nej je päť našich okresov v tzv. „zelenej“ zóne. Horšie je na tom iba Revúca, ktorá je v žltej zóne, ale stále v „lepšej“ polovici okresov.

ZABERÁ TEN LOCKDOWN, ČI NEZABERÁ TEN LOCKDOWN?

LOCKDOWN: Už sme si povedali, že efektívne je od pondelka 4. januára,…

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Sobota 16. januára 2021

 

Sprísnený zákaz vychádzania nebude platiť pred deti do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov. Vláda chce zároveň od začiatku februára postupne uvoľňovať opatrenia a otvárať školy.

Testovania sa nemusia zúčastniť osoby, ktoré už prekonali COVID-19 a majú o tom potvrdenie, ktoré nie je staršie ako tri mesiace. Rovnako naň nemusia prísť ľudia, ktorí už boli očkovaní dvoma dávkami a od druhej už prešlo 14 dní na získanie imunity.

Zdroj: tlačová konferencia vlády, Dáta bez pátosu

Pridaj komentár