Rimavská Sobota: V nemocnici sa vlani narodilo 1112 detí

pôrodov cisárskym rezomRIMAVSKÁ SOBOTA – V Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota sa minulý rok uskutočnilo 1110 pôrodov. V predošlom roku 2019 bol počet pôrodov porovnateľný ako vlani, a to 1105. Informovala o tom hovorkyňa siete Svet zdravia Jana Fedáková.

„V pôrodnici sa narodilo 596 chlapcov a 516 dievčat. Až osem mamičiek priviedlo na svet dvojičky. Nemocnica zvládla aj dva pôrody mamičiek, ktoré mali ochorenie COVID-19, novorodenci sa narodili zdraví,“ povedala hovorkyňa.

Medzi najčastejšie dievčenské mená, ktoré rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Ema a Natália. U chlapcov zase dominovali mená Tomáš, Michal a Dávid.

Ako Fedáková Ďalej povedala, mamičky spolu s oteckami majú v rimavskosobotskej nemocnici možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu. Dozvedia sa tak, ako zvládnuť tehotenstvo i samotný pôrod, aj ako sa následne starať o bábätko.

„Na jeho príchod sa tak dokážu oveľa lepšie pripraviť, získajú praktické návyky a zoznámia sa s priestormi i personálom oddelenia. Predpôrodné kurzy boli vlani ovplyvnené epidemiologickou situáciu, kurz sa podarilo absolvovať 77 mamičkám. Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu aj naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Vytvoriť si tak môžu individuálny pôrodný plán. Vlani tak urobilo 28 mamičiek,“ konkretizovala.

Minulý rok tiež pribudol na oddelení nový USG prístroj. Pôrodnica sa venuje bondingu, poskytuje laktačné poradenstvo či požičiava monitory dychu pre bábätká. Všetky informácie o pôrodnici nájdu mamičky na https://www.procare.sk/moja-porodnica-rimavska-sobota/.

Zdroj: Jana Fedáková, Svet zdravia, Foto: ilustračné, Sobotnik.sk

Pridaj komentár